۲۹ مرداد ۱۳۹۹
به مناسبت 28 مرداد روز جهانی عکاسی

عکس های قدیمی حرم در موزه رضوی

در این مجموعه، 89 قطعه عكس تاریخی مربوط به اماكن متبركه حرم مطهر رضوی و اطراف آن، به نمایش در آمده است که قدیمی ‌ترین عكس این مجموعه، مربوط به سال…

گنجینه‌ ای كم‌ مانند از عكس‌ های قدیمی حرم مطهر امام ‌رضا(ع) و اطراف آن، از دوره قاجار تا عصر حاضر، در گنجینه تاریخ حرم رضوی موزه مركزی آستان قدس رضوی، در معرض دید عموم قرار دارد. 

مهدی قیصری نیک، معاون امور موزه های آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: در این مجموعه، 89 قطعه عكس تاریخی مربوط به اماكن متبركه حرم مطهر رضوی و اطراف آن، به نمایش در آمده است که قدیمی ‌ترین عكس این مجموعه، مربوط به سال 1275 ق./1238ش. است و توسط عكاس ناصرالدین شاه گرفته شده است. 

وی افزود: در این عكس‌ ها، صحن ‌ها، ایوان ‌ها، رواق ‌ها، نمای گنبد و گلدسته‌ ها، ضریح ‌های مضجع شریف، مدرسه ها، مراسم خاص روزهای عزاداری در حرم مطهر، بافت قدیمی اطراف حرم مطهر، نمایی از مسجد پیرزن و صحن جامع گوهرشاد در دوره قاجار، گلدسته تخریب‌شده سمت غربی مسجد گوهرشاد پس از وقوع زلزله سال 1315هجری شمسی، مرمت و نوسازی گنبد پیر پالان ‌دوز در ضلع شرقی حرم، طلاكاری گلدسته ایوان طلا(ایوان نادری) در دوره قاجار، و بسیاری دیگر از فضاهای حرم به نمایش در آمده است. 

قیصری نیک یادآور شد: عبدالله قاجار، آقارضا عكاس ‌باشی، آنتونیو جیانوزی، هربرت سایكس، غلامحسین همتیان، علی‌ اصغر ناصری مهر، محمد صانع، سید محسن سجادی، سید علی حسینیان ‌نسب و حسن توكلی بخشی از عکاسان این تصاویر هستند که دوره تاریخی قاجار تاکنون را در بر دارد.