۲۳ شهریور ۱۳۹۹
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی معرفی کرد

آثار جدید اهدایی مهدی فخری در گنجینه رضوی

تاکنون قریب 16 اثر از آثار این هنرمند که از سال 86 تاکنون به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است در گنجینه هنرهای تجسمی در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار…

مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی از اهدای دو اثر جدید دیگر از آثار اهدایی مهدی فرخی به گنجینه رضوی خبر داد. 

«گلستان آفرینش» یکی از این دو اثر نگارگری است که با موضوع حضرت زهرا سلام الله علیها با تکنیک آکریلیک روی مقوا خلق شده است. این اثر که در ابعاد 70 × 100 سانتیمتر در سال 1396 خلق شده و با رویکرد تصویری معاصر، اثری مفهومی پیش روی مخاطب خود گشوده است. 

در این اثر، چادری گلستان گونه در فضایی آرام و خلوت که پنج مرغ بهشتی را نمایان دارد به چشم می خورد که به مفهوم پنج تن است. در اطراف و بالای چادر دوازده سرو طلاگون و نورانی به عنوان نماد دوازده امام، فضای اثر را قدسی و ملکوتی کرده است. در این اثر می توان حالت معنوی و ایستادگی حضرت زهرا سلام الله علیها که یکی از ستون های آفرینش است را مشاهده کرد. شکل پوشش اثر به حالت امروزی کار شده و هدف از این کار بیان این مطلب بوده است که ماهیت معنوی هیچ گاه کهنه نمی شود و در هر دورانی حیات و تازگی خودش را دارد. 

«از مزار عاشق» اثر دیگر این هنرمند است که امیریان به آن اشاره دارد. این اثر به تازگی به گنجینه رضوی افزوده شده و در سال 1383 خلق شده است‌. محوریت موضوع این اثر شهدا هستند که به شیوه معاصر به بیان مفهوم خود پرداخته است. دو بال فرشته از مزاری لاله گون روییده که تجلی حیات ابدی و ازلی شهیدان است. 

این اثر یادمانی از رزمندگان و شهدای گمنام است و نشان می دهد جلوه های شهدا پویاترین جریان معنوی ما از دوران دفاع مقدس است. دفاع مقدس تصویری از جلوه های عاشوراست که در زمان معاصر جاری و منعکس شده و تاثیر مستقیم و به سزایی روی نسل های بعدی دارد. 

طبق گفته های مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی تاکنون قریب 16 اثر از آثار این هنرمند که از سال 86 تاکنون به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است در گنجینه هنرهای تجسمی در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار دارد.

شایان ذکر است تابلوهای اهدایی جدید مهدی فرخی پس از هماهنگی‌ های لازم، در کنار دیگر آثار فاخر هنری گنجینه هنرهای تجسمی موزه آستان قدس رضوی مانند تابلوهای نقاشی استاد کمال ‌الملک، به نمایش در خواهد آمد.

هنردوستان می‌ توانند همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، از گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی واقع در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی بازدید کنند.