۲۲ مهر ۱۳۹۹
هم‌زمان با ایام شهادت امام رضا(ع) صورت گرفت

رونمایی از قدیمی‌ترین نسخه خطی عیون الاخبارالرضا(ع) در موزه رضوی

شصت و سومین ویژه‌برنامه «سه شنبه‌های فرهنگی» سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به رونمایی از قدیمی‌ترین نسخه خطی عیون الاخبار…

هم‌زمان با ایام شهادت امام رضا(ع)، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در شصت‌وسومین سه‌شنبه علمی‌فرهنگی خود از نسخه خطی نفیس «عیون اخبارالرضا»ی شیخ صدوق رونمایی کرد.

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی درحالی از نسخه نفیس دست‌نویس «عیون اخبارالرضا» در ویژه برنامه سه‌شنبه‌های علمی‌فرهنگی رونمایی کرد که این نسخه، قدیمی‌ترین نسخه این اثر در مرکز نسخ خطی آستان قدس و سومین نسخه آن از نظر قدمت کتابت، در کتابخانه‌های کشور است.

کارشناس ارزشیابی و ثبت نسخ خطی آستان قدس رضوی در مراسم رونمایی از این اثر نفیس در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی، با بیان اینکه «عیون اخبارالرضا» یکی از مهم‌ترین منابع روایی شیعه در خصوص امام رضا(ع) است، گفت: آستان قدس رضوی حدود 70 نسخه از این اثر و آثار وابسته به آن همچون شرح و ترجمه را در اختیار دارد که نسخه موجود به شماره ثبت 34240 قدیمی‌ترین آنهاست.

سیدرضا صداقت‌حسینی ادامه داد: این نسخه به زبان عربی است و شامل جلد اول و دوم است و کتابت آن به دست ابراهیم بن علی بن ابراهیم طبری آملی در تاریخ یک‎شنبه 18 ذی‌حجه 776 مصادف با عید غدیر و در مشهد مقدس به اتمام رسیده است. وی تشریح کرد: این نسخه در قطع وزیری و ابعاد 31 در 20سانتی‌متر، به خط نسخ در 229 برگ کتابت شده است.

در ادامه این مراسم امیر مهدی حکیمی، محقق حوزه علوم اسلامی ضمن ایراد سخنرانی، به بیان مفاهیم ارزشمند در کتاب عیون اخبارالرضا(ع) با محوریت فرهنگ، دانش، مدیریت، علم و دین پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه کتاب عیون اخبار الرضا(ع)، تالیف محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی معروف به شیخ صدوق است گفت: شیخ صدوق در دوران قدیم بدون هیچ امکانات و با مشقت‌های فراوان احادیث و روایات حضرت رضا(ع) را از منابع مختلف جمع‌آوری و در قالب کتاب عیون اخبارالرضا(ع) گردآوری کرده است.

مشاور مدیر عالی حرم رضوی ادامه داد: نسخه خطی عیون اخبارالرضا(ع) که به عنوان گنجینه ای نفیس از معارف رضوی مطرح است، 952 روایت از امام رئوف را در دل خود جای داده است. ما باید با الگوگیری از شیخ صدوق(ره) با پژوهش در منابع مختلف علمی و دینی، سایر روایات حضرت رضا(ع) را استخراج و جمع آوری کنیم تا با این اقدام امر اهل بیت(ع) نسبت به گذشته بیشتر در جامعه احیاء شود.

حکیمی، ملاک سنجش جامعه را به لحاظ فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... کتاب گرانبهای عیون اخبار الرضا(ع) دانست و بیان کرد: طبق تجربیات، هر زمان معارف ناب رضوی و اهل‌بیت(ع) در رأس امور جامعه نهادینه شد پیشرفت صورت گرفت. بدین ترتیب گنجینه معارف رضوی نه تنها برای رفع مشکلات مسلمانان بلکه برای جهان راهگشاست.

در پایان این مراسم نیز از نسخه خطی عیون اخبار الرضا(ع) توسط رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با همراهی مشاور مدیر عالی حرم مطهر رضوی رونمایی شد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.