۱۰ آبان ۱۳۹۹
همزمان با هفته وحدت معرفی شد

قرآن «پنج‌تفسیر»؛ نشانی از وحدت اسلامی در موزه قرآن و نفایس

در این اثر ارزشمند، تفسیر حسینی به زبان فارسی از ملاحسین واعظی کاشفی، عالم بزرگ شیعه، در کنار چهار تفسیر اهل سنت به زبان عربی شامل بیضاوی، مدارک،…

قرآن دست‌نویس «پنج‌تفسیره» با کتابت 5 تفسیر از شیعه و سنی از آیات قرآن، در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض نمایش قرار دارد.

مسئول امور موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی از وجود قرآن نفیس خطی معروف به قرآن «پنج تفسیره» در این موزه خبر داد و اظهار داشت: این نسخه از قرآن کریم با حاشیه‌های زیبا از پنج تفسیر شیعه و اهل سنت از قرآن کریم کتابت شده است.

جواد فرهمندنژاد تصریح کرد: این نسخه از قرآن کریم با ترجمه فارسی و پنج تفسیر به خط نسخ و ترجمه آن به خط نستعلیق است که به دست دوست محمد هروی، استاد برجسته خوشنویسی ایران در قرن دهم قمری کتابت شده است.

وی تصریح کرد: این قرآن ارزشمند در 763 برگ در ابعاد 26× 43 سانتی‌متر، در سال 1082 قمری کتابت شده و در سال 1218ق/ 1182ش اهدا شده است. 

فرهمندنژاد به تفاسیر حاشیه اوراق این نسخه اشاره کرد و گفت: در این اثر ارزشمند، تفسیر حسینی به زبان فارسی از ملاحسین واعظی کاشفی، عالم بزرگ شیعه، در کنار چهار تفسیر اهل سنت به زبان عربی شامل بیضاوی، مدارک، جلالین و کشاف، کتابت شده که این قرآن را از این جهت به نسخه‌ای کم نظیر تبدیل کرده است.

گفتنی است، علاقه‌مندان به بازدید از این قرآن نفیس می‌توانند همه‌روزه به جز ایام تعطیل با مراجعه به موزه قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، از این آثار بازدید کنند.