۱۴ آبان ۱۳۹۹
در پاسخ به اهانت به ساحت رسول اکرم (ص)

رونمایی از نسخه خطی نفیس «الخصائص‌والمفاخر» در وصف نبی مکرم اسلام (ص)

پیام اصلی همه انبیاء الهی، صلح، مهربانی، خرد، تعقل و رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی در سایه اعتقاد به خالق هستی است و اسائه ادب به ساحت پیامبر اعظم(ص…

در آستانه میلاد پیامبر اسلام(ص) و در پاسخ به حرکت بی شرمانه نشریه فرانسوی در اهانت به پیامبر اعظم(ص) و حمایت دولت فرانسه از این رفتار وقیحانه، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از تک نسخه خطی نفیس «الخصائص‌والمفاخر» اثر جمال‌الدین یوسف‌بن‌محمدالسرمری، از علمای قرن 8 هجری و به کتابت قرن نهم هجری قمری رونمایی کرد. 

این نسخه ارزشمند، فضایل، مناقب، خصایص و معجزات حضرت رسول اکرم(ص) را در برگرفته و در کشور منحصربه فرد و تک نسخه است. این اثر به زبان عربی است و در صفر 891 هجری قمری در 75 برگ به خط نسخ 27سطری به دست موسی‌بن‌هارون جیانی کتابت شده است. یکی از محققان برجسته مصری در سال 2015 بر اساس این نسخه، کار تصحیح اثر را به انجام رساند که پس از آن در مصر به چاپ رسید. 

همچنین رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم که در موزه قرآن و نفایس برگزار شد، ضمن محکومیت اهانت به ساحت پیامبر اکرم(ص)، بی احترامی به همه انبیاء الهی را کاری نکوهیده خواند و گفت: احترام به ساحت اقدس نبوی، احترام به عقلانیت، مهربانی، فرهنگ و تمدن است. وی با بیان اینکه احترام به مقدسات همه انسان‌ها به ویژه پیامبران الهی بر همگان واجب است، خاطرنشان کرد: هرگونه اسائه ادب به محضر هریک از پیامبران الهی ناشی از بی خردی و جهالتی است که امروز در جهان مدرن مشاهده می‌کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی با اشاره به آیه 107 سورۀ انبیا (و ما أرسلناکَ إلا رَحمه للعالمین) افزود: پیامبر اعظم(ص) شخصیتی آسمانی و پیامبری الهی است که متعلق به همه بشریت است.  وی ادامه داد: پیام اصلی همه انبیاء الهی، صلح، مهربانی، خرد، تعقل و رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی در سایه اعتقاد به خالق هستی است و اسائه ادب به ساحت پیامبر اعظم(ص)، اسائۀ ادب به سایر پیامبران الهی نیز هست.

وی با اشاره به آیه 8 از سورۀ مبارکه صف «وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ» تصریح کرد: هرچه بخواهند این نور الهی را خاموش کنند، خداوند نور خود را کامل خواهد کرد و این خورشید درخشانی است که همچنان خواهد تابید.