۲۱ دی ۱۳۹۹
به مناسبت سالروز شهادت امیر کبیر

قرآن کتابت شده به سفارش امیرکبیر در موزه قرآن و نفایس

این نسخه از قرآن کریم در ربیع‌الاول سال 1261 هجری قمری، مصادف با 1224 شمسی به دست عبدالوهاب شیرازی، یکی از خوشنویسان مشهور دوره قاجار و در شیراز…

همزمان با سالروز شهادت میرزا محمدتقی خان فراهانی (امیرکبیر)، موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی نسخه‌ای دست‌نویس از قرآن کریم را به نمایش گذاشته است که به سفارش امیرکبیر در سال 1224 شمسی کتابت شده است.

مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی از نمایش قرآن خطی که به سفارش امیرکبیر کتابت شده است، در این موزه خبر داد. جواد فرهمندنژاد تصریح کرد: این نسخه از قرآن کریم در ربیع‌الاول سال 1261 هجری قمری، مصادف با 1224 شمسی به دست عبدالوهاب شیرازی، یکی از خوشنویسان مشهور دوره قاجار و در شیراز کتابت شده است. وی افزود: این نسخه به صورت کامل و به خط نسخ 14سطری است و ترجمه آن به نستعلیق تحریر شده است.

فرهمندنژاد ادامه داد: این قرآن بر روی کاغذ ترمه شکری و در 226 برگ در قطع رحلی و ابعاد 34/2 ×23 سانتی‌متر و به سفارش میرزا محمدتقی خان فراهانی (امیرکبیر)، صدر اعظم ناصرالدین شاه قاجار کتابت شده است. وی جلد این قرآن نفیس را لاکی‌روغنی دوروی ممتاز عنوان کرد و گفت: جلد این نسخه دست‌نویس قرآن را میرزا احمد مذهب در سال 1262 قمری ساخته است.

فرهمندنژاد همچنین از اهدای این قرآن در سال‌های بعد سخن گفت و اظهار داشت: این قرآن کریم به دست بانو مهرآسا سپهبدی در 26 محرم 1350 قمری، مصادف با 1310 شمسی به موزه رضوی اهدا شده است و هم‌اکنون با شماره 1578 در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در حال نمایش قرار دارد. وی کتابت مشخصات سفارش‌دهنده و کاتب به صورت مبسوط در انتهای کتاب را یکی دیگر از ویژگی‌های این نسخه ذکر کرد.

گفتنی است موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی قرآن‌های دست‌نویس بی‌نظیر و کم‌نظیری را به نمایش گذاشته است که قرآن‌های منسوب به دست‌خط ائمه اطهار(ع) و قرآن بایسنقرمیرزا به عنوان بزرگترین قرآن جهان برخی از این نفایس است. علاقه‌مندان به مشاهده این نفایس همه‌روزه از ساعت 8 تا 12:30 با مراجعه به موزه قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی می‌توانند از این نفایس بازدید کنند.‌