۲۷ دی ۱۳۹۹
با نمایش آثار هنرمند مشهدی

نمایشگاه آثار نقاشی‌خط «نوریه» در نگارخانه رضوی افتتاح شد

این نمایشگاه از تاریخ 27 دی‌ماه هم‌زمان با شب شهادت حضرت زهرا(س) کار خود را آغاز و تا پانزدهم بهمن مصادف با میلاد فرخنده ایشان ادامه خواهد داشت.

نمایشگاه «نوریه» با نمایش 40 اثر نقاشی‌خط از استاد محسن توسلی، هنرمند مشهدی با محوریت حضرت زهرا (س) در نگارخانه موزه مرکزی آستان قدس رضوی افتتاح شد.

مسئول امور ترويج ميراث فرهنگی رضوی در موزه آستان قدس با اعلام خبر افتتاح نمایشگاه تابلوهای نقاشی‌خط با عنوان «نوریه» اثر محسن توسلی، تصریح کرد: آثار به نمایش گذاشته شده عمدتاً شامل اسامی و القاب مبارک حضرت فاطمه (س) و اشعار مرتبط با این بانوی مطهر است. 

حجت حسنی افزود: تابلوهایی با مضامین «حنانه»، «صدیقه»، «جلیله»، «در او نور علی ممزوج با نور محمد شد»، «جمالی در تجلی آمد از پیراهن امکان»، «بتول آیینه شد آیینه اوصاف یزدان، چنان آیینه را در آیینه عالم چنین آمد»، «نور حق در ظلمت شب رفت در خاک ای دریغ»، به خط نستعلیق و با تکنیک نقاشی‌خط در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.

حسنی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه از تاریخ 27 دی‌ماه هم‌زمان با شب شهادت حضرت زهرا(س) کار خود را آغاز کرد و تا پانزدهم بهمن مصادف با میلاد فرخنده ایشان ادامه خواهد داشت.

محسن توسلی نیز این نمایشگاه را دومین نمایشگاه خود در نگارخانه رضوی عنوان کرد و گفت: تکنیک کارها در این نمایشگاه متفاوت است. برخی کارها در حوزه خوشنویسی کلاسیک انجام شده و برخی سبک‌های مختلفی از نقاشی‌خط و با ابعاد مختلف است.

همچنین این هنرمند مشهدی یکی از آثار نقاشی‌خط خود مزین به عبارت «یا فاطمه زهرا»را به ابعاد 1/5 × 2 متر با تکنیک رنگ و روغن به موزه رضوی اهدا کرد. وی با بیان اینکه این اثر متفاوت با دیگر آثار نمایشی در نمایشگاه است، آن را یکی از 120 اثر مجموعه «شجره طیبه» یا فرزندان فاطمه(س) خواند و گفت: چند سالی است که پروژه شجره طیبه را آغاز کرده‌ام و تا کنون حدود 20 اثر آن آماده شده است. وی افزود: آثار این مجموعه از پیامبر اکرم(ص) آغاز شده و به ویژه به حضرت زهرا(س) پرداخته شده و به زمان معاصر می‌رسد. او اضافه کرد: این آثار در ابعاد بزرگ‌تر و عموماً  1/5 در 2 متر است و با تکنیک خاص‌تر و رنگ و لعاب بهتری اجرا شده است و اتمام آن‌ها حدود 10 سال زمان می‌برد و تابلوی اهدایی یکی از این آثار است.

گفتنی است، محسن توسلی متولد سال 1347 در شهر مقدس مشهد است و تاکنون تعداد 30 نمایشگاه به صورت انفرادی و بالغ بر 80 نمایشگاه گروهی برگزار کرده است. احراز رتبه برتر در تعدادی از جشنواره های ملی و داوری چندین جشنواره خوشنویسیِ استانی از جمله موارد کارنامه هنری اوست.

لازم به ذکر است علاقه‌مندان به آثار هنری از تاریخ 27 دی تا 15 بهمن‌ماه با مراجعه به نگارخانه رضوی موزه مرکزی آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر در طول ساعت‌های 8 تا 17 می‌توانند از این آثار بازدید کنند.