۱۵ بهمن ۱۳۹۹
هم‌زمان با سالروز درگذشت عالم بزرگ جهان تشیع

نسخ دست‌نویس مکاسب و الصلاة شیخ مرتضی انصاری رونمایی شد

در سالروز بزرگداشت شیخ مرتضی انصاری و در هفتادودومین سه‌شنبه علمی‌فرهنگی، دو نسخه از تألیفات این عالم بزرگ که با دست‌خط خود کتابت کرده است رونمایی شد.

هم‌زمان با سالروز درگذشت عالم بزرگ جهان تشیع و صاحب مکاسب، شیخ مرتضی انصاری (1281-1214 ق.)، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در هفتادودومین سه‌شنبه علمی‌فرهنگی خود، نسخه‌های دست‌نویس این عالم بزرگ را به صورت وبیناری رونمایی کرد.

یکی از نسخه‌های ارزشمند به‎خط شیخ مرتضی انصاری، موجود در گنجینه رضوی، کتاب الصلاة است که در این دوره از برنامه های سه شنبه های فرهنگی مورد رونمایی قرار گرفت.

در این نسخه نفیس که در سال 1347 شمسی توسط سیّد مرتضی سبط وقف آستان مقدس رضوی شده است با استناد به آیات و روایات و اقوال فقهای مشهور مباحث صلاة به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته و مباحث آن از «میقات الفرائض» شروع و به انتهای«صلاۀ المسافر» ختم می شود.

کتاب مکاسب از نسخه‎ های اساسی و معروف فقه شیعه که در این جلسه فرهنگی معرفی و رونمایی شد نیز یکی دیگر از نسخه‎ های خطی ارزشمند موجود در گنجینه رضوی و به ‎خط شیخ مرتضی انصاری است.

نسخه مذکور که توسط رحمت الله شوشتری در آبان 1351وقف آستان مقدس رضوی شده است، مبحث خیارات را مورد بحث قرار داده است.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ربانی بیرجندی استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان، پیرامون شخصیت علمی شیخ مرتضی انصاری مطالبی را ارائه کرد.

همچنین استاد محمد وفادار مرادی پژوهشگر نسخ خطی، پیرامون معرفی و اهمیت دست نوشته های صاحب مکاسب به ارائه سخن پرداخت.

گفتنی است شیخ مرتضی انصاری یکی از علما و فقهای بزرگ عالم تشیع و جهان اسلام است. وی از سال 1266 تا 1281 ق. مرجعیت شیعیان و ریاست حوزه علمیه نجف را عهده‌دار بوده است.