۱۹ بهمن ۱۳۹۹
در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان شد

تشریح دستاوردهای موزه رضوی در 10 ماه گذشته

رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در یک نشست خبری، دستاوردهای این سازمان را طی 10 ماه گذشته تشریح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی در این نشست که با حضور اصحاب رسانه در محل سالن کنفرانس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس برگزار شد، موزه رضوی را یکی از نهادهای وقفی و فرهنگی پرمخاطب در ساحت متبرک و آستان پر مهر رضوی عنوان کرد که آثار تاریخی، فرهنگی، هنری و مجموعه ه‏ای (هدایای مقام معظم رهبری و ...) را در بردارد.

حجت الاسلام حسینی این مجموعه که بنیان آن بر وقف و نذر بنا شده را دارای آثاری عنوان کرد که هریک به نحوی نمایانگر ارادت مومنان با اخلاص به اهل بیت و ائمه اطهار(ع) است.

وی ضمن اشاره به تحولات موزه رضوی بعد از انقلاب، به دستاوردها و اقدامات این مجموعه در شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی که به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان حضور حداکثری در موزه وجود ندارد، همچنان ارتباط دو سویه با مخاطب برقرار است و موزه رضوی با فراهم آوردن زیرساخت لازم جهت فعالیت در فضای مجازی، با تولید محتوای ارزشمند و پرکشش از میراث ملموس و ناملموس فرهنگی رضوی، در عرصه معرفت افزایی و خدمت به عموم علاقه مندان؛ گام های موثری برداشته است.

حجت الاسلام حسینی، ثبت آثار و منابع در حافظه جهانی یا ملی را یکی از راه های معرفی آثار نفیس، عنوان کرد و ادامه داد: اثری که در فهرست جهانی و ملی ثبت می شود در واقع به ویترینی جهانی، با تماشاگرانی از سراسر دنیا نیز راه یافته و در واقع این اقدام راهکاری برای جذب گردشگر خواهد بود.

وی همچنین به ثبت موضوع «زیارت»  به عنوان میراث ناملموس مذهبی در سطح ملی اشاره داشت و گفت: طی هماهنگی به عمل آمده با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهران در شهریور ماه موضوع ثبت تا مقدمات ثبت جهانی آن نیز فراهم شود.

ثبت 15 اثر از آثار موجود در موزه از قبیل سنگ مقام، سنگاب خوارزمشاهی، ضریح فولادی، درب دارالسیاده، سکه های ولایت عهدی، لوح علیرضا عباسی در حافظه ملی از دیگر دستاوردهای موزه رضوی طی 10 ماهه گذشته بود که وی بدان اشاره داشت.

حجت الاسلام حسینی ادامه داد: با توجه به فعالیت های موزه آستان قدس رضوی در دوره کرونایی، موزه آستان قدس رضوی در راستای شعار بین المللی موزه ها در سال 2020 با عنوان «موزه ها زنده اند» به دلیل لزوم ارتباط غیر حضوری موزه رضوی با مخاطبان و فراهم آوردن زیر ساخت های لازم برای معرفی موزه ها و آثار در فضای مجازی مورد تقدیر شورای بین المللی موزه ها( ایکوم) قرار گرفت و در بین موزه های دولتی بزرگ، موزه برتر شناخته شد.

رئیس سازمان کنابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزاری سه شنبه های فرهنگی در فضای مجازی را یکی دیگر از اقدامات این سازمان در معرفی گنجینه های رضوی عنوان کرد و گفت: با توجه به محدودیت ایجاد شده به منظور جلوگیری از شیوع ویروس منحوس کرونا، این برنامه با حضور کارشناسان متخصص از طریق فضای مجازی منتشر می شود که مورد استقبال علاقه مندان و خبرگزاری ها نیز قرار گرفته است.

وی همچنین به چاپ و رونمایی از تمبر سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی اشاره داشت و گفت: سه شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی، حرکتی فرهنگی، تاثیر گذار و  خلاقانه بود که برای ثبت در حافظه تاریخی، چاپ تمبر سه شنبه های فرهنگی با مشارکت شرکت پست جمهوری اسلامی انجام شد.