۶ اسفند ۱۳۹۹
در هفتاد و پنجمین برنامه سه‎شنبه‎های فرهنگی

نسخه ۷۶۸ ساله نهج البلاغه موجود در گنجینه رضوی رونمایی شد

این نسخه در تاریخ سه‌شنبه 24 ذی‌حجه 674 به خط نسخ مشکول توسط محمد بن حسين برهان نظامی کتابت شده است.

در آستانه میلاد امام علی(ع)، به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از نسخه خطی نفیس نهج‌البلاغه با قدمت 768 سال رونمایی شد.

سید رضا صداقت حسینی، کارشناس نسخ خطی در هفتاد و پنجمین برنامه سه‎شنبه‎های علمی فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی که با مشارکت موسسه آفرینش های هنری این آستان مقدس و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم قم برگزار شد، طی سخنانی به تشریح ابعاد مختلف این نسخه کهن پرداخت.

وی این اثر را یکی از نسخ بسیار نفیس موجود در گنجینه نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی دانست و تصریح کرد: این نسخه در تاریخ سه‌شنبه 24 ذی‌حجه 674 به خط نسخ مشکول توسط محمد بن حسين برهان نظامی کتابت شده است.

عدم افتادگی در عبارات این نسخه را از امیتازات آن برشمرد و آن را به لحاظ تاریخ کتابت، دومین نسخه قدیمی تاریخ‌دار نهج البلاغه در آستان قدس رضوی و یکی از نسخه‌های ارزشمند موجود در کتابخانه‎های ایران عنوان کرد.

وی همچنین، بهره مند بودن کاتب این نسخه از علم و دانش را از امتیاز دیگر این نسخه عنوان کرد و گفت: در این نسخه ضبط صحیح واژگان و عبارات کتاب نهایت دقت به‎کار رفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قیس عطار، پژوهشگر متون اسلامی، یکی از سخنرانان ویژه این مراسم نیز به معرفی این نسخه از نهج‌البلاغه و مقایسه آن با دیگر نسخ پرداخت.

وی با بیان اینکه نسخه‌های نفیس از نظر بلاغی، حدودا 20 نسخه است، این اثر را یکی از نفیس‌ترین نسخ خطی نهج‌البلاغه خواند و گفت: یکی از ویژگی‌هایی که یک نسخه را نفیس می‌کند این است که باید مضبوط باشد و تمام ویژگی‌های بلاغی در آن لحاظ شده باشد.

او به دیگر ویژگی‌های این نسخه اشاره کرد و گفت: ضبط این اثر بسیار دقیق است و همچنین زیر کلمات علاوه بر شروح عربی، دارای شروح فارسی است.

در ادامه جلسه نیز، علیرضا کاوند، معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، با محوریت پاسخ به شبهات وارد بر کتاب شریف نهج‎البلاغه، به ایراد سخن پرداخت.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.