۱۰ اسفند ۱۳۹۹
با نمایش گزیده‌ای از آثار نقاشی صورت گرفت

افتتاح نمایشگاه آثار استاد مرحوم بهروز‌علی عمواوغلی در نگارخانه رضوی

نمایشگاه آثار نقاشی زنده‌یاد استاد بهروزعلی عمواوغلی، از نوادگان استاد عبدالمحمد عمواوغلی بافنده بزرگ قالی با حضور جمعی از هنرمندان پیشکسوت و خانواده…

معاونت امور موزه های آستان قدس رضوی در نخستین نمایشگاه مشترک خود با میراث فرهنگی خراسان رضوی آثار مرحوم بهروز علی عمواوغلی استاد پیشکسوت مرمت و احیاء بناهای تاریخی و آثار موزه ای را در نگارخانه موزه رضوی به نمایش در آورد.

پیش از ظهر امروز، نمایشگاه آثار نقاشی زنده‌یاد استاد بهروزعلی عمواوغلی، از نوادگان استاد عبدالمحمد عمواوغلی بافنده بزرگ قالی با حضور مدیران ارشد این دو نهاد، جمعی از هنرمندان پیشکسوت و خانواده مرحوم عمواوغلی، با عنوان «یاد استاد» افتتاح شد. در این نمایشگاه، گزیده‌ای از آثار نقاشی این هنرمند بزرگ مشهدی در محورهای رنگ روغن، آبرنگ، گواش، آب‌مرکب و کارهای مدادی عرفانی در معرض نمایش قرار گرفته است.

محمد رضاپهلوان، رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در حاشیه افتتاح این نمایشگاه، ضمن معرفی ابعاد مختلف شخصیتی این هنرمند فقید، ثبات و ماندگاری بسیاری از آثار هنری معماری بناهای تاریخی استان را مرهون تلاش های وی عنوان کرد.

مرجان اکبری، معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز در حاشیه برگزاری این نمایشگاه ضمن برشمردن خاطراتی از همکاری با استاد بهروز علی عمو اوغلو، توجه به کار و سعه صدر وی را در مرمت کارهای هنری ازشاخصه های رفتاری ایشان در حیطه مرمت برشمرد.

استاد حسین طالبی، از نقاشان پیشکسوت حاضر در این مراسم و همکار دیرین مرحوم عمواوغلی در این مراسم ضمن بیان اینکه زنده‌‌یاد عمواوغلی استاد مسلم نقاشی بوده است، اظهار داشت: او در رنگ روغن و آبرنگ تبحر زیادی داشت و به ویژه در کار با کاردک که بسیار دشوار است و افراد محدودی توانایی انجام آن را دارند، بسیار مهارت داشت و از زمانه خود جلوتر بود. 

همچنین استاد علی‌اکبر نوروزی، نقاش پیشکسوت و مرمت‌کار بناهای تاریخی دیگر هنرمند حاضر در این مراسم بود. وی با بیان اینکه در مرمت بسیاری از بناهای تاریخی حرم مطهر، از جمله موزه مردم‌شناسی، مدرسه پریزاد، مدرسه بالاسر، مدرسه دو دَر و مدرسه میرزاجعفر، همکار استاد عمواوغلی بوده است، او را هنرمندی با اخلاق دانست و تصریح کرد: او در نقاشی نیز بسیار مهارت داشت و هنرمندی خلاق بود. وی به تکنیک مقوای خیس ابداعی استاد عمو اوغلی اشاره کرد و گفت: او در آبرنگ، مقوا را خیس می‌کرد و سپس نقاشی می‌کشید و من این تکنیک را فقط از او دیده بودم.

همچنین محمود عمواوغلی، فرزند ارشد زنده‌یاد بهروزعلی عمواوغلی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نمایشگاه، آن را عرصه ای برای زنده کردن یاد استاد فقید دانست و بیان داشت این مجموعه، گزیده‌ای از آثار این هنرمند مشهدی است، به اثری از کارهای مدادی عرفانی با تصویری از سماع عارف و امضای استاد محمود فرشچیان اشاره کرد و گفت: استاد محمود فرشچیان در بازدید از آثار هنرستان هنرهای تجسمی آستان قدس که پدرم در آنجا تدریس می‌کرد، زیر این کار پدر را امضا کردند. وی در خصوص این اثر توضیح داد: پدرم گاه در کارهای عرفانی و سماع با چشم بسته طرح اولیه را می‌زد و در مرحله بعد، رنگ و جزئیات آن را تکمیل می‌کرد.

در پایان مراسم افتتاحیه نمایشگاه، کارشناسان پژوهش موزه های رضوی که در ثبت برخی از آثار در حافظه ملی تلاش کردند، از سوی میراث فرهنگی خراسان رضوی با اهدای لوحی مورد تقدیر قرار گرفتند.

لازم به ذکر است، این نمایشگاه تا پایان اسفند ادامه دارد و علاقه‌مندان همه‌روزه از ساعت 8 تا 17 با مراجعه به تالار نگارخانه رضوی موزه مرکزی آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر حرم مطهر می‌تواند از این آثار بازدید کنند.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.