۱۹ اسفند ۱۳۹۹
همزمان با سالروز شهادت امام هفتم(ع)

قرآن خطی با دستخط منسوب به امام موسی کاظم(ع) رونمایی شد

این نسخه ارزشمند در سال 1009 هجری قمری توسط شاه عباس صفوی به آستان ملک‌پاسبان حضرت علی بن‌موسی‌الرضا(ع) وقف شد و شیخ بهاءالدین محمد وقف‎نامه آن را…

همزمان با سالروز شهادت امام هفتم(ع)، به همت سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی صبح امروز و در هفتاد و هفتمین برنامه سه‎شنبه‌های علمی فرهنگی، قرآن با دستخط منسوب به امام موسی کاظم(ع) رونمایی شد.

این نسخه ارزشمند در سال 1009 هجری قمری توسط شاه عباس صفوی به آستان ملک‌پاسبان حضرت علی بن‌موسی‌الرضا(ع) وقف شد و شیخ بهاءالدین محمد وقف‎نامه آن را در ظهر برگ اول داخل جدول مستطیلی‌شکلی کتابت کرده است.

این قرآن فوق‌العاده نفیس در قطع بیاضی در ابعاد 28×17/5 سانتی‌متر و به خط کوفی کهن مشکی مایل به قهوه‌ای 6 سطری در 83 برگ بر روی پوست کتابت شده و در صفحه پایانی در میان جداول زرین و گره‌بندی با قلم زر تحریردار رقم مبارک آن حضرت در دو سطر «کتیبه موسی بن جعفر»کتابت شده است.

آیه ابتدای این نسخه آیه 253 سوره بقره و آیه 90 سوره آل عمران آیه پایانی این نسخه می باشد.

در ادامه این برنامه دکتر مهدی صحراگرد؛ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد که پیرامون تبیین ویژگی‌های هنری و نسخه‌شناسانه قرآن امام موسی کاظم(ع) به ایراد سخن پرداخت و گفت: نسخه منسوب به امام موسی الکاظم(ع)سبک تکامل یافته خط کوفی در سده دوم و اوایل سده سوم هجری است که مرمت آن در دوره قاجار اتفاق افتاد.

وی ضمن بررسی خطوط نگارش قرآن در سیر تاریخ اسلام، تصریح کرد: این نسخه، تاریخی را از قرن دوم بازگو می کند و با تغییر و تحولاتی به این مجموعه رسیده است اما سند قطعی بر اینکه نسخه به خط امام باشد در دسترس نیست ولی نمی توان این قضیه را نیز رد کرد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.