۲۶ اسفند ۱۳۹۹
همزمان با فرارسیدن اعیاد شعبانیه صورت گرفت

رونمایی از قرآن منسوب به دستخط امام حسین(ع) در موزه رضوی

این قرآن شامل جزء 16 قرآن کریم است و از آیه 75 سوره کهف تا آیه 135 سوره طه را در بردارد. این نسخه بر روی پوست کتابت شده و صفحه پایانی آن، رقم مبارک «…

هم زمان با سالروز ولادت امام حسین(ع) و در آخرین سه‌شنبه علمی‌فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سال جاری، نسخه‌ای خطی از قرآن کریم منسوب به دستخط اباعبدالله(ع) رونمایی شد.

در هفتاد و هشتمین برنامه سه‎شنبه‌های علمی- فرهنگی آستان قدس رضوی و همزمان با فرارسیدن اعیاد شعبانیه و میلاد فرخنده سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، قرآن منسوب به دستخط آن امام همام(ع) موجود در گنجینه رضوی رونمایی و معرفی شد. 

این قرآن شامل جزء 16 قرآن کریم است و از آیه 75 سوره کهف تا آیه 135 سوره طه را در بردارد. این نسخه به خط کوفی 7سطری بر روی پوست کتابت شده و صفحه پایانی آن، رقم مبارک «کتبه حسین‌بن‌علی» مشاهده می‌شود. تعداد اوراق این قرآن 41 برگ و ابعاد نوشته، 12×7/5 سانتی‌متر است و با شماره 14 در گنجینه نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی به ثبت رسیده است.

همچنین کارشناس نسخ خطی و قرآن‌پژوه مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی در این مراسم با بیان اینکه هیچ نسخه یا مصحف کهن تاریخ‌دار از قرن اول هجری در دسترس نیست، تصریح کرد: آنچه از گذشته مطرح شده، بر اساس قراین و احتمالاتی چون ترقیمه «کتبه حسین‌بن‌علی»، قدمت، کتابت بر روی پوست، شیوه کتابت، رسم‌الخط و... است.

سیدمحمدرضا رضاپور خاطرنشان کرد: خط کوفی اولیه به ویژه در قرن اول هجری، عاری از هرگونه اعراب و نقطه‌گذاری و همزه و... بوده است و این افزونه‌ها در قرون بعد ابداع شده و به نسخ اضافه شده است. وی اصل و ساختار کلمات قرآن را در تمامی نسخ به جا مانده از قرآن یکسان دانست و گفت: تنها اختلافات بر سرِ سبک قرائت و تلاوت است.

در حاشیه این مراسم، پوستر مستند 150 قسمتی «میراثی از سناباد» که به همت سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تهیه و تولید شده است با حضور حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی رونمایی شد. این مستند در گام نخست با 15 قسمت از ابتدای نوروز از شبکه‌های جام‌جم و خراسان رضوی پخش خواهد شد و در دومین مرحله از ابتدای ماه رمضان، به معرفی موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی خواهد پرداخت.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.