۱۲ خرداد ۱۴۰۰
در قالب برنامه سه‎شنبه‌های فرهنگی صورت گرفت

رونمایی از قدیمی ‌ترین نشریه انتقادی چاپ مشهد و مستند «میراثی از سناباد»

آیین رونمایی از قدیمی‌ترین نشریه انتقادی چاپ مشهد و مجموعه مستند «میراثی از سناباد» در هشتاد و یکمین برنامه سه‎شنبه‌های علمی- فرهنگی آستان قدس رضوی…

همزمان با سالروز انتشار قدیمی ‌ترین نشریه انتقادی مشهد وکسب نشان کمیسیون ملی یونسکوی ایران برای مجموعه مستند میراثی از سناباد،آیین رونمایی از قدیمی‌ترین نشریه انتقادی چاپ مشهد و مجموعه مستند «میراثی از سناباد» در هشتاد و یکمین برنامه سه‎شنبه‌های علمی- فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد.

رئیس اداره مطبوعات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز آستان قدس رضوی، در این برنامه نشریه «کاشفِ اسرار»را نخستین نشریه فکاهی- انتقادی مصور عنوان کرد که با مدیریت ابوالقاسم پروردین؛ مشهور به مؤید الشریعه، مدیر این نشریه در مشهد، تهران و اصفهان چاپ می‌شده است.

ابراهیم حافظی به شیوه چاپ این نشریه به دو شیوه چاپ سربی و سنگی اشاره داشت که آخرین شماره آن در 7 ربیع الاول 1333 منتشر شد.

مصطفی لعل شاطری پژوهشگر تاریخ مشهد و عضو تحریریه پژوهشنامه خراسان بزرگ نیز در ادامه این برنامه طی سخنانی ضمن اشاره به محتوای تصاویر مصور نشریه کاشف اسرار که به پوشش زندگی شاه و شاهزادگان قاجار می پرداخت، تصویرنگاری را یکی از راه های ارائه افکار برای عموم مردمی که سواد خواندن نداشتند عنوان کرد.

وی همچنین به وجود آرشیو کامل نسخه های این نشریه در مجموعه مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی اشاره داشت و آن را در میان مجموعه های آرشیوی سایر مراکز منحصر به فرد عنوان کرد.

رونمایی از مستند میراثی از سناباد که اخیراً موفق به کسب نشان یونسکوی ایران تحت نظر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) شده است، بخش دیگری از برنامه سه شنبه های فرهنگی بود.

رئیس سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی مجموعه «میراثی از سناباد» را روایتگر تاریخ هزارساله کتابخانه آستان قدس رضوی عنوان کرد و گفت: تولید این مستند از سال 1398 به همت سازمان آغاز شد و همچنان ادامه دارد. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی تصریح کرد: این مستند به معرفی تاریخ مدون کتابخانه رضوی و نیز معرفی کامل قسمت‌های مختلف سازمان، اعم از کتابخانه‌ها، موزه‌ها، مرکز اسناد و مطبوعات و مرکز نسخ خطی می‌پردازد. وی این مجموعه مستند را در نوع خود منحصربه‌فرد خواند و این محصول را ماحصل فعالیت جهادی کارشناسان و مدیران این سازمان عنوان کرد.

حسینی این مجموعه را گامی در راستای تحقق مرجعیت علمی آستان قدس رضوی با معرفی ظرفیت های فرهنگی آن به سایر مراکز فرهنگی در عرصه ملی و بین المللی عنوان و بر ادامه کار تاکید کرد.

این مستند در 150 قسمت بیست دقیقه‌ای و به صورت چند زبانه، با زیر نویس‌های مختلف طراحی و از نظر کمیسیون ملی یونسکو- ایران دارای استانداردهای آموزشی، علمی، فرهنگی و رسانه‌ای بین‌المللی است که در نتیجه مورد تایید وبرخوردار از اعطای نشان شده است.

فصل دوم این مجموعه شامل 15 قسمت با نمایش موزه قرآن و نفایس و تالار آثار استاد فرشچیان هم‌زمان با دهه کرامت از شبکه‌های داخلی سیما و شبکه‌های برون‌مرزی پخش خواهد شد. 

گفتنی است این مراسم در محل موزه قرآن و نفایس آستان قدس با حضور اندک کارشناسان برگزار شد و علاقه‌مندان به صورت وبیناری این مراسم را دنبال کردند.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.