۱۸ خرداد ۱۴۰۰
وقفی دیگر از خانواده ای واقف

اهدای فرش نفیس دستباف به موزه آستان قدس رضوی

خانواده صفدرزاده حقیقی، در مراسمی، پانزدهمین فرش نفیس بافته شده خود را وقف ساحت مقدس رضوی کردند تا بر تار و پود عاشقی شان به حضرت رضا(ع)، گره محکم…

باید تار و پود وجودت سرشار از عشق و ارادت باشد تا بتوانی چهار سال از عمرت را برای بافتن یک فرش بگذاری و در نهایت آن را به سنت حسنه وقف گره بزنی؛ آن هم وقف حضرت رضا(ع)... .

این شیوه دلدادگی شاید برای من و شما تازگی داشته باشد، اما برای خانواده صفدرزاده حقیقی یک آیین خانوادگی است؛ عشق و ارادتی است که سال های سال به ارث برده اند و ثمره اش وقف 14 فرش دستباف به موزه آستان قدس رضوی بوده و حالا تعداد آن به 15 رسیده است. 

خانواده صفدرزاده حقیقی، در مراسمی که در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، پانزدهمین فرش نفیس بافته شده خود را وقف ساحت مقدس رضوی کردند تا بر تار و پود عاشقی شان به حضرت رضا(ع)، گره محکم تری بزنند و آن را ماندگارتر کنند.

علی رضا صفدرزاده حقیقی طراح و واقف این فرش در مراسم اهدای آن به آستان قدس رضوی، هدف خود از این وقف را تداوم راه پدر و بزرگان خانواده عنوان کرد و گفت: در آغاز بافت اثر تصمیم گرفتم اگر این کار با نهایت زیبایی، نفیس بودن و در بر داشتن همه معیارهای هنری خلق شد، برای زنده نگه داشتن نام پدر آن را برای  ساحت مقدس رضوی وقف کنم که خوشبختانه این انتظار محقق شد.

او درباره ویژگی های خاص این فرش هم توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: این فرش که در ابعاد 1.5 در 1.5 متر بافته شده، شامل مرجان هایی است که 5 ستاره دریایی برجسته روی آنها است و هر کدام  در بر دارنده معانی مرتبط با خلقت و فطرت آدمی است. برای هر گره این فرش یک رنگ متفاوت در نظر گرفته شده تا در نهایت، تصویری زیبا از طبیعت با رنگ های بیشمار خلق شود. بافت این اثر 4 سال به طول انجامید.

حجت الاسلام سید جلال حسینی؛ رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در مراسم اهدای این فرش نفیس گفت: برخی از ارداتمندان به حضرت رضا(ع)، ارادات خود را با خلق آثار هنری از جمله فرش و تابلو فرش های نفیس که مفاهیم عرفانی بسیاری را در خود نهفته دارد، ابراز می کنند و خانواده صفدرزاده حقیقی از جمله این افراد هستند. حسینی به برخی از آثار و فرش های نفیس موجود در موزه ای آستان قدس رضوی نیز اشاره کرد که به گفته او، با گذشت صدها سال از درگذشت واقف، نام و یاد او را جاودانه در این گنجینه هزار ساله حفظ کرده است.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.