۱۸ خرداد ۱۴۰۰
در راستای معرفی آثار ارزشمند گنجینه رضوی

نمایش درکوب های دوره صفوی در موزه رضوی

درکوب های رونمایی شده به سفارش سلطان حسین صفوی و توسط فیض‌الله شوشتری از استادان فولادکار بنام دوره صفوی در سال‌های 1118 و 1119 قمری ساخته شده‌ اند.

برای اولین بار 11 درکوب متعلق به دوره صفویه در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد.

معاون امور موزه های آستان قدس رضوی با بیان اینکه این اقدام در راستای معرفی آثار ارزشمند موزه های این آستان مقدس انجام شده است، گفت: درکوب ها از جمله ملحقات درهای حرم مطهر حضرت رضا(ع) است. این قطعات فلزی معمولاً از جنس فولاد بوده و برای تزیین و استحكام بر روي درهای چوبي نصب می‌شده‌اند.

مهدی قیصری نیک افزود: درکوب های رونمایی شده به سفارش سلطان حسین صفوی و توسط فیض‌الله شوشتری از استادان فولادکار بنام دوره صفوی در سال‌های 1118 و 1119 قمری ساخته شده‌ اند.

وی، این درکوب‌ها را قالبا به شکل ترنج، سرترنج و کتیبه‌های بازوبندی عنوان کرد که دارای کتیبه‌هایی به خط ثلث و نسخ بوده که آيات قرآن، احادیث، نام بانی یا واقف، سازنده و تاریخ ساخت بر پان حک شده است.

معاون امور موزه های آستان قدس رضوی به نام خطاط و بانی ساخت درکوب ها در برخی از این آثار اشاره داشت و به نام «میر محمد مؤمن» به عنوان خطاط کتبه و «اسمعیل جبادار» بانی ساخت آن در در نمونه هایی از این درکوب ها اشاره کرد.

علاقه مندان به آثار تاریخی و فرهنگی می توانند برای بازدید از آثار رونمایی شده، همه روزه از ساعت 8 تا 18 برای بازدید به حرم مطهر، صحن کوثر، موزه رضوی مراجعه کنند.