۳۰ خرداد ۱۴۰۰
همزمان با دهه کرامت صورت گرفت

افتتاح نمایشگاه قرآن های وقفی هزار ساله

در این نمایشگاه 25 نسخه از نفیس‌ترین قرآن‌ها و جزوات قرآنی خطی متعلق به قرن یک تا 7 هجری قمری که وقف حرم مطهر رضوی شده، به نمایشگاه گذاشته شده است.

اولین نمایشگاه قرآن‌های خطی آستان قدس رضوی از قرن اول تا هفتم هجری قمری با محوریت قرآن‌های وقفی در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی آغاز به کار کرد.

در این نمایشگاه که به همت سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و در محل تالار نمايشگاه های مناسبتی موزه قرآن و هدايای مقام معظم رهبری برپا شده، 25 نسخه از نفیس‌ترین قرآن‌ها و جزوات قرآنی خطی متعلق به قرن یک تا 7 هجری قمری که وقف حرم مطهر رضوی شده، به نمایشگاه گذاشته شده است.

یکی از آثار فاخر این نمایشگاه، قرآنی از جنس پوست متعلق به نیمه نخست قرن یک قمری است که کتابت آن به حضرت علی(ع) نسبت داده شده است. این قرآن توسط علی‌بن‌ابی‌القاسم المُقری السروی، قاری قرآن و عالم تبرستانی مقیم خراسان، وقف کتابخانۀ رضوی شده و برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار گرفته است. همچنین قرآن کریم به تاریخ کتابت سال 327 قمری در اصفهان، یکی دیگر از نفایس این نمایشگاه که قدیمی‌ترین قرآن وقفی این گنجینه است و قدمت وقف به حرم مطهر رضوی را به بیش از 1100 سال می‌رساند. جزوه قرآن وقفی ابن‌سیمجور، امیر قُهستان در جنوب خراسان و سپهسالار امیر نوح‌بن‌نصر سامانی، به تاریخ کتابت پیش از سال 383 قمری نیز یکی دیگر از نفایس در معرض نمایش این نمایشگاه است.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی مهر؛ رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، در حاشیه بازدید از این نمایشگاه، گفت: سازمان کتابخانه ها ، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی یکی از برجسته ترین گنجینه های قرآنی کشور است که از هزاران نسخه نفیس قرآنی نگهداری می کند.

وی با اشاره به برخی آثار موجود در این گنجینه افزود: قرآن منسوب به حضرت علی (ع) یکی از نفیس ترین قرآن های به نمایش در آمده در این نمایشگاه است که متعلق به نیمه نسخت قرن اول هجری است و ارزش و اعتباری فوق العاده ای داراست.

مهدوی مهر، کتابت قرآن درطول های قرن های متمادی را یکی از اقدامات مهم جامعه اسلامی برای جلوگیری از تحریف شدن آن برشمرد و افزود: به لطف الهی و با تلاشی که مسلمانان تا به امروز داشته اند، بر خلاف سایر کتب آسمانی قرآن از هرگونه تحریفی مصون مانده است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گردآوری، حفاظات و به نمایش گذاشتن نسخه های نفیس قرآن کریم را گامی مهم برای حفظ فرهنگ اسلامی برشمرد.

همچنين رئيس سازمان كتابخانه‌ها ،موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی نيز در اين افتتاحيه، كتابخانه‌ها و موزه‌های آستان قدس رضوی را يكی از نفيس‌ترين گنجينه‌های تراث اسلامی، شيعی و فرهنگ و هنر در دنيا دانست كه با محوريت ثقلين، يعنی قرآن و معارف شيعی شكل گرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيدجلال حسينی با بيان اينكه اين مركز با بيش از 23هزار قرآن و جزوه قرآنی خطی بيشترين تعداد نسخ خطی قرآنی را در كشور در اختيار دارد، اظهار كرد: يكی از راهبردهای سازمان معرفی اين گنجينه برای تحقيق، پژوهش و احيا است.

وی برگزاری نمايشگاه را در راستای معرفی نفايس به همگان ذكر كرد و گفت: اين نمايشگاه، نخستين نمايشگاه با اين هدف است و در نمايشگاه آتی، «تَرين‌های نُسَخ خطي» را در معرض ديد عموم قرار خواهيم داد.

مهدی قیصری نیک، معاون امور موزه های آستان قدس رضوی نیز در حاشیه برپایی این نمایشگاه گفت: گنجینه نفیس قرآن آستان قدس رضوی، مجموعه ای از هدایا و آثار وقفی است که از قرن های گذشته تاکنون به این آستان ملکوتی تقدیم شده است.

وی افزود: این گنجینۀ کهن، علاوه بر دارا بودن نسخه های  فوق العاده نفیس خطی، دارای بیش از 20 هزار قرآن خطی است که در جهان اسلام از لحاظ قدمت، تزئینات و کتاب آرایی، جلد سازی و همچنین تنوع نوع کتابت از جمله کتابت روی  پوست، کاغذ، برگ درختان و فلز بی نظیر است، ضمن آنکه وجود قرآن هایی با ترجمه به زبان فارسی کهن و دری قرن 5 و 6، زبان ترکی جغتایی و زبان اردو، در این گنجینه، در نوع خود کم نظیر و بی نظیر است.

قیصری به جزئیات نمایشگاه برپاشده هم اشاره کرد و گفت: از میان قرآن های وقفی به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه،  قرآن هایی وجود دارد که توسط طبقات اجتماعی در طور تاریخ همچون وزیر، صاحب دیوان، حکمران و پادشاه به آستان حضرت رضا(ع) وقف شده که این امر نشان از ارادت و اطمینان قلبی به ساحت مقدس عالم آل محمد (ع) دارد.

گفتنی است، علاقه‌مندان از اول تير تا پايان تيرماه 1400 همه روزه به جز روزهای تعطيل از ساعت 8 تا 12:30 با مراجعه به موزه قرآن و نفايس واقع در صحن كوثر حرم رضوی می توانند از اين نفايس بازديد كنند.