۲ تیر ۱۴۰۰
در هشتاد وچهارمین برنامه سه‎شنبه‌ علمی- فرهنگی

قدیمی‌ترین نسخه خطی «مُسندالرضا(ع)» رونمایی شد

نسخه رونمایی شده از «مسندالرضا» قدیمی‌ترین نسخه از این اثر در کشور است که به شماره 36086 در گنجینه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌…

قدیمی‌ترین نسخه خطی «مسندالرضا» در کشور، اهدایی مقام معظم رهبری به آستان قدس رضوی، در هشتادوچهارمین سه‌شنبه علمی‌فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی رونمایی شد.

هم‌زمان با میلاد امام هشتم(ع) و در هشتاد و چهارمین سه‌شنبه‌های علمی‌فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، از نسخه خطی «مسندالرضا(ع)» اهدایی آیت‌الله خامنه‌ای به کتابخانۀ رضوی رونمایی شد.

کارشناس ارزشیابی و ثبت نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی، نسخه رونمایی شده از «مسندالرضا» را قدیمی‌ترین نسخه از این اثر در کشور خواند که به شماره 36086 در گنجینه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

سیدرضا صداقت حسینی در معرفی این رساله بیان کرد: این اثر مشتمل بر 40 حدیث معتبر نبوی در مواعظ و اخلاق و آداب معاشرت است که دارای عناوین «و بالاسناد» است و داوود بن سلیمان غازی از مشاهیر روات شیعه و از بزرگان اعلام قرن دوم هجری آن‌ها را از امام رضا (ع) روایت کرده و ایشان از جدّشان نبی مکرّم اسلام (ص) روایت کرده‌اند.

وی با اشاره به ذکر سند روایت به طور کامل در آغاز رساله افزود: این کتاب غیر از «صحیفه‌الرضا» است؛ اگرچه برخی روایات در هر دو کتاب وجود دارد.

کارشناس ارزشیابی و ثبت نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی با اشاره به وجود سه نسخه خطی از این رساله در کتابخانه‌های ایران خاطرنشان کرد: نسخه موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی اولین و قدیمی‌ترین نسخه خطی موجود در ایران است.

وی در تبیین ویژگی‌های این رساله عنوان کرد: این رساله با «بسم الله الرحمن الرحیم. لا يُستفتحُ بافضل من اسمه كلام و لا يُستنجح باحسن من صُنعه مرام» آغاز و با حدیث «قال رسول الله(ص) اياكم و الظلم فانه مخرب الدور صدق رسول الله»، پایان می‌یابد.

صداقت حسینی ادامه داد: این رساله توسط اسكندر بن حسين استرآبادي در تاریخ 872 هجری قمری کتابت شده، کاغذ این نسخه خطی 15سطری، نخودی آهار مهره و تعداد اوراق آن 4 برگ در ابعاد 17×11 است. جلد آن گالينگور با عطف ميشن قهوه‌ای و دارای حواشی توضیحی است.

وی در پایان یادآور شد: سیدمحمدجواد حسینی جلالی بر اساس نسخه خطی کتابخانه آیه الله مرعشی در سال 1418 هجری قمری این اثر را در قم به چاپ رسانده است.

حجت الاسلام محمدحسن ربانی بیرجندی، استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان نیز در ادامه این برنامه ضمن اشاره به مستنداتی از منابع موجود پیرامون فضائل و مناقب اهل بیت(ع)، پرداختن به تدوین منابع پیرامون این فضایل را یکی از وظایف پژوهشگران و محققان دانست.

وی در دسترس بودن و اعتماد به پژوهشگران برای سپردن کتاب به ایشان را از اموری عنوان کرد که مدریان کتابخانه ها می بایست به آن توجه داشته باشند.

این استاد حوزه، تدوین و تبیین کتاب های در بیان فضائل و دستورالعمل ها اخلاقی ائمه معصوم(ع) را بخش دیگری از وظایف محققان این سازمان برشمرد و تصریح کرد: آنچه زائر از این مکان مقدس با خود به همراه داشته باشد آن را به عنوان میراث متبرک از خود به جای خواهد گذاشت و چه بهتر که این میراث کتاب باشد.

 در حال حاضر در مرکز نسخ خطی گنجینه رضوی بیش از 57 هزار نسخه خطی نگه‌داری می‌شود که 81 نسخه خطی آن از آثار منسوب به امام رضا علیه‌السلام است.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.