۱۵ تیر ۱۴۰۰
استقبال از بازدید مجازی موزه‌های رضوی

موزه‌گردی مجازی در روزهای کرونایی

فقط در خرداد ماه گذشته در مجموع حدود صدها بازدید مجازی از صفحات بخش‌های نسخ خطی قرآن و آثار مرتبط، آثار اهدایی مقام معظم رهبری، آثار اهدایی استاد…

مسئول امور موزه مجازی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از افزایش بازدیدهای مجازی از موزه‌های رضوی در ایام جولان ویروس کرونا خبر داد.

عادل مطوری با بیان این مطلب گفت: فقط در خرداد ماه گذشته در مجموع حدود صدها بازدید مجازی از صفحات بخش‌های نسخ خطی قرآن و آثار مرتبط، آثار اهدایی مقام معظم رهبری، آثار اهدایی استاد فرشچیان و فرش و منسوجات صورت گرفته است.

وی این تعداد بازدید را از طریق 207 دوره عنوان کرد و افزود: در این دوره ها کاربر به صورت فعال با وب‌سایت، برنامۀ گوشی یا سایر رسانه‌ها، با سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد در ارتباط است و تمام اطلاعات در مورد تعاملات کاربر از قبیل تعداد صفحات بازدیدی، رویدادها، میزان خرید و ... در طی یک دوره حساب می‌شود.

وی همچنین بروزرسانی بازدید مجازی بخش‌های نسخ خطی قرآن، آثار اهدایی مقام معظم رهبری، آثار اهدایی استاد فرشچیان و فرش و منسوجات، افزایش محتوای چندرسانه‌ای برای معرفی بیشتر آثار شاخص و نمایش تصاویر سه بعدی آثار حجمی با کیفیت عالی و بهینه سازی بارگذاری آن‌ها را بخشی از فعالیت‌های شاخص در رابطه با بازدید مجازی عنوان کرد.

مطوری، تماشا با عینک‌های واقعیت مجازی، نمایش محتوای چند رسانه‌ای، نمایش تصاویر سه بعدی و گیگاپیکسلی، ارائه تصاویر با کیفیت و اندازه عالی، استفاده از تورکنفرانس، استفاده از ژیروسکوپ، استفاده از نقشه و امکان اشتراک گذاری بازدید مجازی را بخش هایی از خدماتی دانست که در بازدیدهای مجازی از موزه های رضوی به کاربران ارائه می شود.