۲۲ شهریور ۱۴۰۰
معرفی اقدامات موزه دیجیتال

موزه آستان قدس رضوی؛ پیش به سوی موزه مجازی

تاکنون امکان بازدید مجازی از گنجینه‌های قرآن و نفایس، هدایای مقام معظم رهبری، تالار آثار استاد فرشچیان و موزه فرش فراهم شده است.

مسئول امور موزه دیجیتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از دیجیتال‌سازی 2هزار و 114 اثر موجود در موزه آستان قدس در مردادماه سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت‌های کرونایی در ماه‌های اخیر، دیجیتال‌سازی آثار موزه‌ای و گسترش موزه دیجیتال با سرعت بیشتری ادامه دارد.

عادل مطوری با بیان اینکه تاکنون امکان بازدید مجازی از گنجینه‌های قرآن و نفایس، هدایای مقام معظم رهبری، تالار آثار استاد فرشچیان و موزه فرش فراهم شده است، اعلام کرد: تنها در مرداد ماه گذشته، 987 بازدید از موزه مجازی صورت گرفته است.

وی با شاره به اینکه کار دیجیتال سازی آثار موزه‌ای از ماه‌ها قبل آغاز شده، از دیجیتال‌سازی 2هزار و 114 اثر موجود در موزه در ماهی که گذشت خبر داد و افزود: 407 برگ اسکناس، یک هزار و 677 برگ تمبر، 800 اثر منتخب خزانه کل و موزه تاریخ حرم رضوی و همچنین 30 اثر پروژه مستندسازی در این مدت دیجیتال‌سازی شده است.

مطوری تهیه محتوا برای شبکه‌های اجتماعی با هدف معرفی آثار و رویدادهای موزه‌ای را از جمله اقدامات صورت گرفته در موزه دیجیتال آستان قدس رضوی عنوان و بیان کرد: تنها در یک ماه اخیر بیش از 330 پست در شبکه‌های اجتماعی سروش پلاس، گپ، ایتا، بله، اینستاگرام و واتساپ بارگذاری شده و همچنین بارگذاری استوری و ویدیو در اینستاگرام و آپارات از دیگر اقداماتی است که در فضای مجازی با جدیت دنبال می‌شود.

گفتنی است، با توجه به شرایط کرونایی، علاقه‌مندان می‌توانند از طریق آدرس اینترنتی https://digimuseum.razavi.ir بخشی از گنجینه‌های موزه آستان قدس رضوی شامل موزه قرآن و نفایس، گنجینه هدایای مقام معظم رهبری(مدظله)، تالار آثار استاد فرشچیان و موزۀ فرش را به صورت مجازی بازدید کنند.