۲۴ شهریور ۱۴۰۰
رئیس کمیته ملی موزه های ایران بیان کرد

موزه آستان قدس رضوی قدیمی‌ترین موزه پویای کشور

حفظ بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی و هنری بشر و معرفی آن به عموم مخاطبین رسالت و وظیفه خطیر موزه‌ها است تا مخاطبین عام بتوانند به سهولت با فرهنگ…

رئیس ایکوم ایران رسالت موزه‌ها را حفظ و معرفی میراث گران‏بهای بشر دانست و افزود: موزه آستان قدس رضوی به عنوان قدیمی‌ترین موزه فعال کشور در انجام این رسالت موفق عمل کرده است.

سید احمد محیط طباطبایی در مراسم وبیناری رونمایی از سایت و پوستر اولین همایش بین‌المللی«فعالیت‌های داوطلبانه؛ فرصتی برای پویاسازی کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز آرشیوی» اظهار کرد: حفظ بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی و هنری بشر و معرفی آن به عموم مخاطبین رسالت و وظیفه خطیر موزه‌ها است تا مخاطبین عام بتوانند به سهولت با فرهنگ گذشتگان آشنا شوند.

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران که سخنران وبیناری این مراسم بود، ادامه داد: با این تعریف متوجه خواهیم شد کتابخانه‌ها، در واقع آرشیو همه موزه‌ها به حساب می‌آیند چرا که در این اماکن، کتاب‌هایی نگهداری می‌شود که هر کدام حاصل اندیشه و تفکر بشری است.

وی از موزه آستان قدس رضوی به عنوان قدیمی‌ترین موزه فعال کشور یاد کرد و گفت: این موزه در تعریف فرهنگ ایرانی متعلق به قرن‌های گذشته موفق عمل کرده و بسیار پویا بوده است.

محیط طباطبایی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: زمانی که از کار داوطلبانه صحبت می‌شود به این معناست که داوطلب به دنبال این است که در انجام این کار چقدر می‌تواند اثرگذار باشد.

رئیس ایکوم ایران افزود: کار داوطلبانه در کشور علی‌رغم کشورهای دیگر از بُعد معنوی برخوردار است و این کار همچون یک فرهنگ از دیرباز در جامعه ما رواج دارد که می‌توان به فعالیت مردم در مراسمات عزاداری امام حسین(ع) و تکایا و مساجد و همچین امر مهم وقف اشاره کرد.

وی با اشاره به ثبت برخی قرآن‌های نفیس موزه رضوی در حافظه جهانی، ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش بتواند الگویی را تعریف کند که در همه کتابخانه‌ها و موزه‌ها از جمله کتابخانه ملی پیاده سازی شود.

شایان ذکر است سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی قصد دارد با برگزاری همایش بین‌المللی «فعالیت‌های داوطلبانه: فرصتی برای پویاسازی و توسعه خدمات در کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکزآرشیوی» توسعه کمی و کیفی خادمیاری در عرصه کتاب و کتابخوانی و استفاده از سرمایه‌های اجتماعی را دنبال کند.