آثار برگزیده

ضریح فولادی جوهری
محل نمایش: گنجینه تاریخ حرم رضوی
دوره زمانی: صفویه
ابعاد: 438 سانتی متر طول، 292 سانتی متر عرض و 200 سانتی متر ارتفاع

ضریح فولادی جوهری، دارای سقف شیروانی چوبی است که مزین به ورقه های طلا، یک طوق طلای مرصع در وسط و دو قبه جواهر‏نشان در دو طرف بوده و قطعات طلا‏ی آن اکنون، در خزانه آستان‏ قدس ‏رضوی نگه‏داری می‏ شود. 
بنا بر مطالعات انجام شده ضریح فولادی جوهری در دوره صفوی ساخته شده است.  این ضریح در سال 1238 هجری قمری، طلاکاری و نقره ‏کاری شده و در سال 1312 هـجری‏ قمری، به دستور صدرالممالک علی الحسینی (متولی وقت آستان‏ قدس رضوی)، بر دور تا دور قسمت فوقانی آن، آیت الکرسی بر ترنج های قلمدانی زر اندود شده و در زیر آن‏ها، در سرترنج هایی، «اسماءالله»، «یا محمد»، «یا علی» و... طلاکوب شده است. 
دَرِ ورودی ضریح، در ابعاد 160×78 دارای دو لَت، و مشبک است، بنا بر کتیبه موجود، در سال 1315 خورشیدی (دوره پهلوی اول) به دستور فتح الله پاکروان، نایب تولیت و والی خراسان، بازسازی، نقره کاری و قلمزنی شده است.
در سال 1233هجری قمری، فتحعلی شاه قاجار، به شکرانه پیروزی بر فتح الله خان- وزیر محمد افغان، یک دَرِ طلای جواهر نشان، به آستانه هدیه کرد که به عنوان در تزئینی بر پایین پای این ضریح نصب شد و در حال حاضر این در مُرَصّع، بر روی دیوار قسمت بالاسر حضرت، در روضه منوره نصب شده است. 
این ضریح تا تاریخ هشتم بهمن ماه 1338 خورشیدی بر روی مضجع مطهر حضرت رضا علیه السلام، نصب بوده و پس از جمع آوری در سال 1378 خورشیدی در موزه رضوی به نمایش گذاشته شده است.