آثار برگزیده

سنگ مقام حضرت رضا علیه‌السلام
محل نمایش: گنجینه تاریخ حرم رضوی
نوع سنگ: مرمر
دوره زمانی: سلجوقی (قرن 6 ق.)
سازنده: عبيدالله بن احمد مره
تاريخ ساخت: 516 ق.
ابعاد: 40 تا 44 سانتی متر طول، 30 تا 32 سانتی متر عرض و 6 سانتی متر ضخامت

این سنگ از جنس سنگ مرمر صابونی و ابعاد آن30×40 س.‌م. است. در سال 516 ق/ 501 ش به سفارش احمد بن علی بن احمد علوی حسینی به‌وسیله عبدالله بن احمد قره با نهایت ظرافت حجاری شده و شامل یک متن محرابی شکل در وسط و دو کتیبه دیگر در حاشیه به خط کوفی برجسته است.

کتیبه‌ای باریک نیز به خط نسخ، قسمت محرابی را دربرگرفته و لچکی‌های بین دو قسمت فوقانی محرابی و کتیبه‌های حاشیه به شاخ و برگهای اسلیمی مزین شده است.

با حکاکی رویه سنگ کتیبه های کوفی و نسخ برجسته در قاب های عمودی و افقی حاشیه ها و قاب محرابی شکل در میانه همراه با آرایه های تزئینی به شرح زیر نگاشته شده است: 
1-    قاب حاشیه بیرونی : "بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و علی و فاطمه و الحسن و الحسین و علی و محمد و جعفر و موسی و علی و محمد و علی و الحسن و القائم الحجه".
2-    قاب حاشیه داخلی: "بسم الله الرحمن الرحیم انما و لیکم الله و رسوله و الذین آمنو الذین یقیمون الصلوة و یوتون الزکوة و هم راکعون".
3-    قاب اطراف فضای محراب مانند میانی: " امر بعماره المشهد الرضوی علی بن موسی الرضا علیه السلم المذنب الفقیر الی رحمه الله ابو القسم احمد بن علی بن احمد العلوی الحسینی تقبل الله منه".
4-    قاب پیشانی نقش محرابی شکل میانی: "الله اکبر". 
5-    قاب میانی محرابی شکل: "هذا مقام الرضا علیه السلم اقبل علی صلواتک و لا تکن من الغافلین شعبان سنه سته عشر و خمس".
6-    قاب افقی حاشیه تحتانی: "مائه به عمل عبید الله بن احمد مره".