۱۳۹۵-۰۷-۱۷

نمایشگاه «حماسه عاشورا»

به مناسبت ایام محرم، نمایشگاهی از تابلوهای نفیس هنری با عنوان «حماسه عاشورا» در گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی گشایش یافت.
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: در این نمایشگاه 14 اثر فاخر در تکنیک‌ها و سبک‌های گوناگون هنری مانند نگارگری، خط و نقاشی، معرق روی چوب، نقاشی رنگ روغن، قهوه‌خانه‌ای و ... با موضوع عاشورا در معرض دید زائران و مجاوران فرهنگ‌دوست گذاشته شده است.
جمشید امیریان بیان کرد: از جمله تابلوهای این نمایشگاه می‌توان از آثاری مانند بارگاه امام حسین(ع)، عصر عاشورا، بین‌الحرمین، یاری، ظهر عاشورا، کشتی نجات، وقایع روز عاشورا و ... نام برد.
وی ادامه داد: نونگاره‌های عاشورایی مهدی فرخی، هنرمند خلاق خراسانی شامل چهار تابلوی آخرین وداع «وداع حضرت زینب(س) با امام حسین(ع) در روز عاشورا»، تا ابد جاری «ظهر عاشورا»، عزت خون «حضرت ابوالفضل(ع)» و بانوی عاشورا «با موضوع حضرت زینب(س)»، با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید، در میان آثار این نمایشگاه به چشم می‌خورد.
امیریان با تأکید بر اینکه تابلوی نقاشی کشتی نجات، برداشتی از حدیث (ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه) است، گفت: این اثر به سبک سورئالیسم و با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید، توسط رضا بدرالسماء در سال 1373 خلق شده است.
وی ابراز کرد: همچنین تابلوی بین‌الحرمین، اثر نسرین طیرانی و تابلوی بارگاه امام حسین(ع)، اثر مرحوم اکبر میرلو(جانباز شهیدی که با دهان نقاشی می‌کرده است) به ترتیب در سال‌های 1384 و 1365 با تکنیک رنگ روغن روی بوم کشیده شده است.
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی افزود: تابلوی عصر عاشورا با تکنیک معرق بر روی چوب توسط محمد باقری در سال 1377 و تابلوی ظهر عاشورا با تکنیک گواش و مرکب و رنگ و روغن روی مقوا توسط رضا افشاری در سال 1390 خلق شده‌ و همچون دیگر آثار این نمایشگاه روایتگر شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و واقعه دشت کربلا است.
وی با اشاره به تابلوی وقایع روز عاشورا، اثر استاد شمس که در ابعاد 75× 180 سانتی‌متر، به سبک قهوه‌خانه‌ای و با تکنیک رنگ روغن بر روی بوم پارچه‌ای در سال 1345 هجری قمری کشیده شده است، گفت: تابلوهای یاری و شهادت حضرت علی اکبر(ع) نیز توسط سیدجلال‌الدین حسینی به سبک نقاشی قهوه‌خانه‌ای در سال‌ 1302 خلق شده است.
امیریان اضافه کرد: تابلوی خط و نقاشی «السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین(ع)»، اثر زهرا جهانپور که با تکنیک آبرنگ روی تخته در سال 1374 کشیده شده، از دیگر تابلوهای نمایشگاه حماسه عاشورا به شمار می‌رود.
وی با تذکر بر اینکه این تابلوهای کم‌نظیر هنری به عنوان آثار اهدایی واقفان هنرمند آستان قدس رضوی در طول سال‌های گذشته وقف بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) شده است، بیان کرد: در تک تک این تابلوهای نفیس، ارادت خالصانه هنرمندان با ذوق و قریحه کشورمان به سید و سالار شهیدان، امام حسین(ع) موج می‌زند و شور معنوی خاصی را به بازدیدکنندگان آن‌ها منتقل می‌کند.
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی افزود: این تابلوهای ارزشمند در کنار دیگر آثار کم‌نظیر نقاشی که بیشتر آن‌ها توسط هنرمندان ارادتمند حضرت رضا(ع) به آستان قدس رضوی اهدا شده است، همزمان با ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع) در گنجینه هنرهای تجسمی این آستان مقدس در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
یادآور می‌شود، اهل هنر و معرفت می‌توانند همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12 از گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی واقع در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.