۱۳۹۵-۰۹-۲۳

نمایشگاه «وحدت اسلامی»

به مناسبت هفته وحدت، نمایشگاهی از آثار نفیس موزه‌ای با محوریت وحدت اسلامی در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری موزه آستان قدس رضوی دایر شد.
معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: این نمایشگاه با هدف گرامیداشت هفته وحدت، میلاد خجسته پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) برگزار شده و تک تک آثار آن بیانگر وحدت و همدلی امت اسلام در گوشه و کنار دنیا است.
علی سوزنچی بیان کرد: در نمایشگاه وحدت اسلامی، یک قرآن نفیس و همچنین منتخبی از آثاری که شخصیت‌های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از مذهب‌ها و قومیت‌های مختلف، اهدا شده، در معرض دید علاقه‌مندان زائر و مجاور قرار گرفته است.
وی از قرآن کاملی با ترجمه فارسی و پنج تفسیر به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار این نمایشگاه نام برد و افزود: متن این قرآن نفیس به خط نسخ و ترجمه آن به خط نستعلیق، توسط دوست‌محمد هروی، استاد بنام خوشنویسی کشور در قرن دهم قمری، در 763 برگ به ابعاد 42/8× 26 سانتی‌متر در سال 1082 قمری(1051 شمسی) در دوره صفوی کتابت شده است.
سوزنچی ادامه داد: پنج تفسیر در حواشی این اثر نوشته شده که شامل تفسیر حسینی از ملاحسین واعظی کاشفی، شیعی و به زبان فارسی است و چهار تفسیر بیضاوی، مدارک، جلالین و کشاف مربوط به اهل سنت و به زبان عربی می‌باشد.
وی گفت: سینی مسی قلم‌زنی شده «القدس لنا»، اهدایی کنفرانس بین‌المللی حمایت از مردم فلسطین، اهدا شده در سال1373، یکی دیگر از این اشیای ارزشمند است.
معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی اضافه کرد: از دیگر آثار این نمایشگاه می‌توان به «دیس میناکاری»، از جنس فلز و دارای قطر 52 سانتی‌متر، اهدایی پروفسور حاج نعمان ماشیان از چین و «تابلو منظره»، از جنس پلی‌‌استر و آینه که توسط جمعیت جوانان اکمال از مسجد حاجی جواد باکو جمهوری آذربایجان اهدا شده است، اشاره کرد.
وی ابراز کرد: «ماکت معرق صدف مسجد قبه الصخره»، به ابعاد 40/2 × 22/5 سانتی‌متر که توسط احمدجبرئیل؛ دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین، تقدیم شده است، از جمله اشیای فاخر این نمایشگاه به شمار می‌رود.
وی گفت: بشقاب مسی بیدری منقوش به کلمه الله در وسط و سوره توحید در اطراف، ماکت طلایی رنگ مرصع برج‌های کویت در قاب کریستال و نشان آکادمی المثقفین که به ترتیب توسط نخست وزیر هند، عبدالعزیز سعود البابطین شاعر کویتی و آکادمی مثقفین اهدا شده است، در کنار دیگر آثار نمایشگاه به چشم می‌خورد.
یادآور می‌شود، گنجینه هدایای مقام معظم رهبری در طبقه همکف ساختمان موزه قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی قرار دارد و اهل هنر و معرفت می‌‌‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از این نمایشگاه کم‌نظیر دیدن کنند.