۲۵ دی ۱۳۹۶

نمایشگاه «شیخ بهائی»

نمایشگاه «شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی)؛ دانشمند بزرگ جهان اسلام» در موزه مرکزی آستان قدس رضوی مورد استقبال پر شور علاقه‌مندان قرار گرفت.
رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: در این نمایشگاه فرهنگی، تمام زاوایای زندگی شیخ بهاءالدین محمد بن حسین عاملی ملقب به «بهاءالدین» و مشهور به «شیخ بهائی»، دانشمند برجسته شیعه قرن دهم و یازدهم هجری قمری در قالب بیش از 43 تابلو، به نمایش درآمده است.
محمدهادی زاهدی ادامه داد: این نمایشگاه به همت کارشناسان معاونت امور موزه‎های این سازمان و حسب تأکید تولیت معزز آستان قدس رضوی در معرفی دانشمندان بزرگ جهان اسلامی و همچنین به ‌منظور معرفی موزه به عنوان مکانی برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی، ارائه مفاهیم و تعالیم اسلامی به زائران و مجاوران بازدیدکننده دایر شده است و از دیگر اهداف برپایی آن، معرفی کامل شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی)؛ از چهره‌های فرهیخته کشور که نامش مزین بر یکی از چهار ورودی بارگاه منور رضوی است، می‌باشد.
وی ابراز کرد: زندگی‌نامه شیخ بهاءالدین محمد عاملی، ابعاد مختلف شخصیت این چهره از بُعد مذهبی، اجتماعی و سیاسی تا بعد علمی، فرهنگی، ادبی و... و همچنین شرح مقبره او در جوار مضجع شریف حضرت رضا(ع)، در بخش نخست نمایشگاه در معرض دید قرار دارد.
زاهدی افزود: از دیگر بخش‌های نمایشگاه می‌توان به معرفی منتخبی از نسخه‌های خطی تألیفی وی در موضوعاتی مانند فقه، تفسیر، ادعیه، ریاضیات، ادبیات، طب، اخبار و... و همچنین نسخه‌های خطی وقفی این دانشمند بزرگ اسلامی در موضوعات فقه، حکمت، عقاید، اخلاق، طب، هیئت و نجوم، تاریخ و جغرافیا و...، در قالب 22 ماکت اشاره کرد.
وی، نمایش فهرستی از نسخه‎های قرآنی نفیسی که وقف‌نامه‌های آن به دست‌خط شیخ بهائی کتابت شده را از جمله بخش‌های این نمایشگاه دانست و گفت: کنار این فهرست، تصویرها و مشخصات وقف‌نامه قرآن منسوب به دست‌خط مبارک امام علی(ع)، وقف‌نامه جزوه قرآنی منسوب به‌ دست‌خط مبارک امام حسن مجتبی(ع) و... به‌ نمایش گذاشته شده است.
رییس سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بیان کرد: موشن‌گرافی(گرافیک متحرک) با روایت چگونگی هجرت شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی) در سن نوجوانی همراه پدر از لبنان به ایران، معرفی استادان و شاگردهای او و همچنین آثار، خدمات و مقبره این چهره فاخر ایران اسلامی در مجموعه آستان قدس رضوی، در حاشیه برپایی این نمایشگاه در سیستم نمایش‌گر نصب‌شده در موزه پخش می‌شود.
وی متذکر شد: نمایشگاه شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی)؛ دانشمند بزرگ جهان اسلام، همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، در طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی، صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای زائران و مجاوران فرهنگ‌دوست است.