۱۴ بهمن ۱۳۹۷

نمایشگاه «صبح بیداری»

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه‌ »صبح بیداری» با موضوع رهبران بزرگ انقلابی که به دست هنرمند معاصر خلق شده، در موزه‌های آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، به مناسبت ایام فرخندۀ دهۀ فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاهی از تابلوهای هنری با موضوع رهبران بزرگ انقلاب در موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شده که به دست یکی از هنرمندان انقلابی معاصر خلق شده است.
مسئول گنجینۀ هنرهای تجسمی موزۀ آستان قدس رضوی در این باره توضیح داد: گنجینۀ هنرهای تجسمی واقع در موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی که پیوسته با نمایش آثاری ارزشمند از هنرمندان داخلی و خارجی، مشتاقان زیادی را به خود جذب کرده است، در ایام دهۀ فجر، به نمایش سه تابلو از آثار استاد یعقوب قمری شریف‌آبادی با موضوع انقلاب اسلامی پرداخت.
جمشید امیریان‌مقدم به معرفی این آثار پرداخت و افزود: این تابلوها با عناوین «معراج نور» با موضوع امام خمینی(ره)در ابعاد 80 در 100 سانتی‌متر، «حامی محرومان» با موضوع امام موسی صدر و «نیایش» با موضوع مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در ابعاد 60 در 80 سانتی‌متر است که هر سه تابلو با تکنیک رنگ روغن روی بوم به فاصلۀ سال‌های 1357 تا 1367 خلق شده است.
وی در پایان یادآور شد: نمایشگاه آثار این هنرمند فقید، تا پایان دهۀ مبارک فجر، در گنجینۀ هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی در معرض دید اهل هنر و معرفت قرار دارد و علاقه‌مندان می‌توانند همه‌روزه از ساعت 8 تا 17:45 (روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12) از این گنجینه واقع در طبقۀ یک موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.
گفتنی است استاد یعقوب قمری شریف‌آبادی (آذر1318- آبان‌1397) در طول عمر پربار خود، به ترتیب به فعالیت در ورزش کشتی، هنر نقاشی و عرفان اسلامی وارد شد. وی پس از مطالعۀ زندگی نقاشان مختلف، سبک «رامبراند» نقاش چیره‌دست هلندی را برگزید و به خلق آثار هنری نفیسی پرداخت که برخی در موزۀ هنرهای معاصر اصفهان و تعدادی در موزۀ آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.