۱۳۹۷-۰۴-۳۱

نمایشگاه «زیارتنامه ها»

زیارت‌نامه‌های آراسته به زیور هنر در موزه مرکزی آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار با اعلام این خبر گفت: تابلوی «اذن دخول حرم مطهر رضوی» یکی از آثاری است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
جواد فرهمندنژاد در خصوص ویژگی‌های آن گفت: در این اثر هنری زیبا، متن زیارت‌نامه در زمینه لاجوردی به‎ خط نسخ نگاشته شده که دارای حاشیه تشعیر و تذهیب است.
وی اضافه کرد: این تابلو اثر هنرمند خوش‌نویس جواهر قلم است که در سال 1369 خلق شده و توسط سید حسین همایون نیا طهرانی اهدا شده است.
فرهمندنژاد همچنین به تابلوی «زیارت‌نامه وارث» که در سال‌ 1338 توسط هنرمند خطاط آقای واحدی به ‎خط نسخ نگاشته شده به عنوان یکی دیگر از آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه اشاره کرد که زمینه آن به رنگ لاجوردی و دارای اکریلیک براقمی می‌باشد.
تابلوی خطاطی شده به خط نستعلیق «اذن دخول حرم مطهر رضوی»، از دیگر آثار این نمایشگاه است که وی به آن اشاره کرد.
فرهنمندنژاد گفت: حاشیه این تابلو آیت‎الکرسی با تکنیک پودر شیشه رنگی به ‎خط کوفی نگاشته و توسط هنرمند خطاط احمد رازی در سال 1370 نگاشته شده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار همچنین تابلوی «اذن دخول اول» به‎ خط نستعلیق اثر ابوالحسن نصیری که در سال 1322 شمسی نوشته شده را دیگر اثر به نمایش در آمده این نمایشگاه معرفی کرد که با تکنیک پیله‌بُری و سرمه‌دوزی بر روی پارچه کتابت شده است.
«صلوات خاصه امام رضا (ع)» به ‎خط نسخ که با تکنیک سرمه‌دوزی در سال 1325 نوشته شده از دیگر آثار به نمایش در آمده است که وی فرهمندنژاد به آن اشاره کرد.
وی تصریح کرد: آثار این نمایشگاه که تا آخر دهه کرامت رضوی برپا است در موزه تاریخ حرم رضوی؛ طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.