۳۱ تیر ۱۳۹۷

نمایشگاه «سکه های ولایتعهدی امام رضا (ع)»

موزه مرکزی آستان قدس رضوی هم‌زمان با ایام دهه کرامت نمایشگاهی از تمبر، سکه و اسکناس با محوریت امام رضا(ع) را در گنجینه تمبر، سکه و اسکناس در معرض بازدید عموم قرار داد.
مسئول گنجینه تمبر، اسکناس و سکه سازمان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی، ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون ولایت‌عهدی امام رضا(ع) گفت: پس از انتصاب حضرت رضا(ع) به ولایت‌عهدی مأمون عباسی(198-218 هجری قمری) در تاریخ هفتم ماه رمضان سال 201 هجری قمری، مسکوکات طلا(دینار) و نقره(درهم) به نام آن حضرت ضرب شد.
محمد حسین یزدی‌نژاد به نمایش سکه‌های ولایت‌عهدی امام رضا(ع) اشاره داشت و گفت: به مناسبت ایام ولادت حضرت رضا(ع)، سکه‌های مختلفی از دوران ولایت‌عهدی علی‌بن موسی‌الرضا(ع) که در زمان حیات ایشان یا پس از شهادت حضرت، طی سال‌های 202 تا 204 هجری قمری در شهرهای اصفهان، سمرقند، محمدیه(شهر ری) و فارس ضرب گردیده، در معرض نمایش قرار گرفته است.
وی همچنین با اشاره به تمبرهای به نمایش‌درآمده در گنجینه تمبر اشاره کرد و افزود: تمبرهای ولادت امام رضا(ع) که با تصویر گنبد و مناره، نقاره‌خانه و پنجره فولاد به چاپ رسیده در گنجینه تمبر به نمایش درآمده است.
یزدی‌نژاد بخشی دیگر از این نمایشگاه را مربوط به اولین اسکناس‌های چاپ‌ شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: اسکناس‌های بانک مرکزی ایران با مهر نمونه و تصویر بارگاه حضرت رضا(ع) و مهر روچاپ شیر و خورشید که اولین اسکناس‌های چاپ‌ شده انقلاب با مبالغ مختلف است، در گنجینه تمبر و اسکناس در معرض دید عموم قرار دارد.
مسئول گنجینه تمبر، اسکناس و سکه اضافه کرد: همچنین، تصویر پاکت مهر روز ویژه ولادت امام رضا(ع) که توسط مسئولین شرکت پست جمهوری اسلامی و آستان قدس رضوی امضاء شده است، در گنجینه تمبر در معرض نمایش قرار دارد.
یزدی‌نژاد در پایان یادآور شد: این نمایشگاه، تا پایان ایام دهه کرامت، در گنجینه تمبر، اسکناس و سکه آستان قدس رضوی واقع در طبقه منهای یک موزه مرکزی حرم مطهر رضوی، پذیرای علاقه‌مندان است.