۱۳۹۶-۱۱-۱۵

نمایشگاه «انقلاب اسلامی»

به مناسبت آغاز دهه مبارک فجر، نمایشگاه عکسی با عنوان «انقلاب اسلامی» در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی افتتاح شد.
عکس تمبرهای یادبود، روزنامه‌ها و اسناد تاریخی منتخب با محوریت موضوعی دوران پیروزی انقلاب اسلامی بر روی تخته شاسی‌های متعدد، از 12 تا 22 بهمن 1396، در این نمایشگاه واقع در ورودی موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده است.
همچنین فتوکلیپ‌هایی با بهره‌گیری از مجموعه آثار موزه‎ای با موضوع انقلاب اسلامی ایران و عکس‎ها و فیلم‎های انقلاب اسلامی موجود در آرشیو معاونت امور موزه‎ها و مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی بر روی صفحه نمایشگر مستقر در محل نمایشگاه انقلاب اسلامی به نمایش درآمده است.
نمایشگاه حاضر با هدف گرامی‌داشت ایام دهه مبارک فجر، معرفی آثار تاریخی موجود در سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی مانند نشریات و اسناد مکتوب و تصویری موجود در آرشیوهای مختلف و انتقال شور انقلابی این ایام فرخنده به بازدیدکنندگان موزه دایر شده است.
از جمله آثار این نمایشگاه می‌توان به تمبرهای یادبود سال‌گرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال‌های 1358، 1368، 1370، 1375 و... اشاره کرد که مزین به تصویر ورود امام خمینی(ره) به کشور، آزادی زندانیان سیاسی، حضور پررنگ توده‌های مردم در راهپیمایی‌های دوران انقلاب اسلامی و... است.
این مجموعه تمبرها از بین تمبرهای یادبود موجود در گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه مرکزی آستان قدس رضوی انتخاب و بر روی تخته شاسی‌ها به چاپ رسیده است.
همچنین عکس‌هایی مانند راهپیمایی مردم مشهد در بهمن 1357 در میدان بیمارستان امام رضا(ع)، حضور زنان در راهپیمایی‌های دی 1357 در حرم مطهر رضوی و راهپیمایی پزشکان در محکومیت حمله مأموران رژیم به بیمارستان 17 شهریور سال 1357، در این نمایشگاه به چشم می‌خورد.
تصویرهایی از صفحات روزنامه‌های کشور مربوط به سال 1357 در کنار اعلامیه‌های آن دوره تاریخی کشور نیز در نمایشگاه موزه آستان قدس رضوی قابل مشاهده است که از رخدادهای دوران پیروزی انقلاب اسلامی روایت می‌کند.
نوای انقلابی فتوکلیپ‌های این نمایشگاه، با تداعی خاطرات روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357‌، موجب استقبال پرشور بازدیدکنندگان موزه از نمایشگاه در ساعات اولیه برپایی آن شده است.
در ایام دهه فجر، مجموعه‌ای از فتوکلیپ‌های تهیه شده با محوریت موضوعی انقلاب اسلامی از صفحه نمایشگرهای مستقر در دیگر موزه‌های آستان قدس رضوی نیز پخش می‌شود.
نمایشگاه انقلاب اسلامی به همت معاونت امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با همکاری اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل این سازمان برگزار شده است.
گفتنی است، دوستداران فرهنگ و تاریخ کشور می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌ شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در مجاورت موزه مرکزی آستان مقدس رضوی، دیدن کنند.