۱۳۹۶-۰۷-۱۰

نمایشگاه «شور حسینی»

به مناسبت فرا رسیدن روز عاشورا، نمایشگاهی از تابلوهای نفیس هنری با عنوان «شور حسینی» در گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی گشایش یافت.
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: 14 تابلوی بی‌بدیل در سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف هنری؛ از نگارگری، نقاشی‌خط و معرق گرفته تا نقاشی رنگ روغن و قهوه‌خانه‌ای با محوریت عاشورا و وقایع تاریخی دشت کربلا، در این گنجینه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
جمشید امیریان با تأکید بر اینکه 11 تابلوی عاشورایی به مناسبت برپایی نمایشگاه شور حسینی از خزانه خارج و در موزه به نمایش درآمده است، افزود: در بین این آثار، تابلوی «رأس الحسین(ع)»، اثر رضا افشاری که با تکنیک رنگ روغن روی بوم در ابعاد 100× 162 سانتی‌متر در سال 1390 خلق شده، برای نخستین بار در این موزه به نمایش عموم گذاشته شده است.
وی از تابلوی «ظهر عاشورا» به عنوان یکی دیگر از آثار رضا افشاری نام برد و بیان کرد: این اثر با تکنیک گواش، مرکب و رنگ و روغن روی مقوا در سال 1390 کشیده شده و در حال حاضر، در کنار تابلوی رنگ روغن روی بوم «ذبح عظیم» این هنرمند که در ایام دهه ولایت سال جاری در این گنجینه به نمایش درآمد، قرار دارد.
امیریان به دو نونگاره عاشورایی «عزت خون: با موضوع حضرت ابوالفضل(ع)» و «تا ابد جاری: ظهر عاشورا»، که با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید به ترتیب در سال 1380 و 1388 خلق شده است، اشاره کرد و گفت: این دو اثر از جمله آثار مهدی فرخی، هنرمند مبتکر و باذوق خراسانی است که در کنار دیگر اثرش با عنوان «بانوی عاشورا: با موضوع حضرت زینب(س)» در معرض دید عموم گذاشته شده است.
وی اضافه کرد: تابلوهای «شهادت حضرت علی اکبر(ع)» و «یاری» توسط سیدجلال‌الدین حسینی به سبک نقاشی قهوه‌خانه‌ای در سال‌ 1302 ترسیم شده و مانند دیگر آثار عاشورایی مورد توجه بازدیدکنندگان موزه قرار دارد.
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی ادامه داد: از دیگر آثار این نمایشگاه می‌توان از تابلوی نقاشی‌خط «السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین(ع)»، اثر زهرا جهانپور که با تکنیک آبرنگ روی تخته در سال 1374 کشیده شده، نام برد.
وی درباره دو اثر دیگر افزود: تابلوی «بارگاه امام حسین(ع)»، اثر مرحوم اکبر میرلو؛ جانباز شهیدی که با دهان نقاشی می‌کرده است و تابلوی «بین‌الحرمین»، اثر بانوی هنرمند نسرین طیرانی نیز با تکنیک نقاشی رنگ روغن روی بوم به ترتیب در سال‌های 1365 و 1384، ترسیم شده است.
امیریان گفت: تابلوی «عصر عاشورا» که با تکنیک معرق بر روی چوب توسط محمد باقری در سال 1377 خلق شده، در این نمایشگاه بازدیدکنندگان را مجذوب خود کرده است.
وی ابراز کرد: تابلوی نقاشی «کشتی نجات: برداشتی از حدیث (ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه)» و تابلوی «وقایع روز عاشورا: به سبک قهوه‌خانه‌ای» نیز از جمله آثار این گنجینه به‌شمار می‌رود که در گذشته نیز در موزه دل‌نوازی می‌کردند.
مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی افزود: این تابلوهای ارزشمند توسط هنرمندان اهل دل و ارادتمند به بارگاه منور حضرت رضا(ع) به این موزه اهدا شده و روایتگر عشق و علاقه هنرمندان کشور به اباعبدالله الحسین(ع) است.
وی با بیان اینکه تابلوهای عاشورایی در ویترین‌های مجاور به هم به نمایش درآمده است، تصریح کرد: این گنجینه، پس از انجام هماهنگی و مراحل اداری، به مناسبت‌های خاص مذهبی، آثار برگزیده هنری موجود در خزانه آستان قدس رضوی را در قالب نمایشگاه‌های جذاب و دیدنی در معرض دید عموم بازدیدکنندگان داخلی و خارجی می‌گذارد.
یادآور می‌شود، دوستداران هنرهای ایرانی- اسلامی می‌توانند در ایام ماه محرم و صفر تا روز اربعین حسینی، همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12 از آثار نمایشگاه شور حسینی گنجینه هنرهای تجسمی واقع در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.