۱۳۹۵-۰۱-۲۱

نمایشگاه «تاریخچه فرش در حرم مطهر رضوی»

مسئول موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی بیان کرد: در این نمایشگاه مجموعه‌ای از تصاویر اسناد تاریخی و عکس‌های قدیمی هنر فرش‌بافی در آستان قدس رضوی در معرض دید بازدیدکنندگان این موزه، از 21 تا 30 فروردین 1395 قرار داده شده است.
محمّد تاجی با اشاره به اینکه اسناد این نمایشگاه به ترتیب دوره تاریخی از سال 1150 تا 1331 قمری به نمایش گذاشته شده است، گفت: سند «صورت نذورات آستان قدس رضوی شامل قالی ابریشمی و ... از طرف نادرشاه افشار به حرم مطهر رضوی» که قدمت آن به سال 1153 ق برمی‌گردد، از شاخص‌ترین اسناد این نمایشگاه به شمار می‌رود.
وی ابراز کرد: از دیگر اسناد این نمایشگاه بی‌بدیل می‌توان به سندهای «پرداخت هزینه تهیه فرش و تعمیرات آن برای عید نوروز در سال 1150ق»، «پرداخت اجرت و مصالح تعمیرات فرش‌های حرم مطهر رضوی در سال 1157ق»، «پرداخت هزینه‌های خرید فرش برای آستان قدس رضوی در سال 1158ق» و «رسید اهدای دو تخته قالی محرمات حاشیه‌دار به آستان قدس رضوی در سال 1304ق» نام برد.
تاجی با بیان اینکه عکس‌های به نمایش درآمده برخی سیاه و سفید و بعضی رنگی هستند، افزود: با نمایش عکس‌های نفیس کارگاه‌های متعدد شرکت فرش دست‌باف آستان قدس رضوی همچون کارگاه وجین‌کردن پشم، کارگاه رنگرزی و کارگاه‌های قالی‌بافی، مراحل تولید فرش در این آستان ملکوتی به تصویر کشیده شده است.
وی تصریح کرد: نمایشگاه تاریخچه فرش در حرم مطهر رضوی با همکاری روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های این سازمان در طبقه همکف موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی دایر شده است.
مسئول موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی متذکر شد: این موزه در زیربنایی به مساحت 6 هزار و 647 مترمربع، دارای 3 طبقه فضای نمایشی و 1 طبقه فضای کارگاهی است و از آن به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان نام برده می‌شود.
لازم به یادآوری است، موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در مجاورت موزه مرکزی این آستان مقدس، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌ شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 پذیرای عموم بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است.