۱۳۹۷-۰۴-۳۰

نمایشگاه «اسناد و تصاویر ضریح‌های مطهر رضوی»

به مناسبت فرا رسیدن ایام دهۀ کرامت، مجموعه‌ای از تصاویر و اسناد ضریح‌های مرقد مطهر امام‌رضا(ع) برای نخستین بار در موزۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی به نمایش درآمد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، رئیس ادارۀ پژوهش و معرفی آثار موزه‌ای این سازمان از برگزاری نخستین نمایشگاه اسناد و تصاویر با عنوان «تاریخ ضریح‌های مطهر حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)» در گنجینۀ تاریخ حرم موزۀ آستان‌قدس خبر داد و گفت: در این نمایشگاه مجموعه تصاویر از ضریح‌های مطهر و همچنین اسناد تاریخی گوناگون مرتبط با مرقد مطهر در معرض دید عموم قرار گرفته است.
جواد فرهمندنژاد با بیان اینکه این اقدام در راستای طرح «خدمت کریمانه» است، اظهار داشت: این موارد، نمونه‌ای از اسناد و تصاویر موجود در مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی است که به منظور آشنایی عموم مردم، در قالب نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است. وی به برخی از اسناد این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: قدیمی‌ترین سند به نمایش درآمده مربوط به سال 1111 قمری با عنوان «ثبت حاصل ضریح مبارک» است. فرهمندنژاد تصریح کرد: «صورت اسباب ضریح مطهر که بازدید شده است» مربوط به سال 1264 قمری، «صورت‌حساب حاجی رجب‌علی زرگرباشی برای هزینه‌های ساختن ضریح نقره» به تاریخ 1281 قمری، «هزینۀ تعمیرات و تهیۀ وسایل نظافت ضریح مطهر» به تاریخ 1322 قمری، «قرارداد ساخت ضریح برای مرقد مطهر بین آستان‌قدس و حاجی محمدتقی ذوفن اصفهانی» به تاریخ 1336 شمسی و «آیین‌نامۀ تشرف به حرم در موقع غبارروبی ضریح مطهر» به تاریخ 1339 شمسی از جمله اسناد به نمایش درآمده است.
وی همچنین اعلام کرد: تصاویر جدا کردن ضریح دوم از اطراف مضجع نورانی امام‌رضا(ع) در جریان تعویض ضریح پنجم در سال 1379شمسی، کارگاه ساخت ضریح چهارم در سال 1338 که در آن ابوالحسن حافظیان، اکبر حافظیان و محمدتقی ذوفن اصفهانی مشاهده می‌شوند و همچنین نماز مقام معظم رهبری در کنار مضجع شریف در جریان تعویض سنگ مرمر در سال 1379، از جمله تصاویری است که در معرض نمایش قرار گرفته است.
گفتنی است، گنجینۀ تاریخ حرم رضوی در طبقۀ همکف موزۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر، همه روزه از ساعت 8 تا 21:45 پذیرای بازدیدکنندگان است.