۲۵ مهر ۱۳۹۴

نمایش پرچم های متبرک در موزه آستان قدس رضوی

استقبال بازدیدکنندگان از پرچم‌های متبرک به نمایش درآمده در موزه آستان قدس رضوی

به مناسبت ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام تعدادی از پرچم های متبرک ائمه طاهرین در موزه هدایای مقام معظم رهبری در حال نمایش می باشد. این پرچم ها شامل پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام و حضرت اباالفضل العباس علیه السلام، گنبد حرم شریف حضرت زینب سلام الله علیها و قبر مطهر طفلان حضرت مسلم علیه السلام است که در ذیل به معرفی مختصر آن می پردازیم:

 

1. پرچم‌های «یا حسین» و «یا قبر بنی هاشم»

این دو پرچم در سال 1389 توسط سید اصغر حسینی؛ مسئول سابق بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات، به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است. ابعاد پرچم امام حسین علیه‌السلام 340× 297س.م. و ابعاد پرچم حضرت اباالفضل علیه‌السلام311 × 242 س.م. می باشد که سالها بر فراز گنبد حرمین شریفین به اهتزاز در آمده بود، و در حال حاظر در موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید عموم قرار گرفته است.
2. پرچم «یا حسین شهید (ع)»
رنگ پرچم مشکی است که از دو طرف دور دوزی شده است. عبارت «یا حسین الشهید (ع)» با نخ سفید گلدوزی شده است. این پرچم تقدیمی کشور عراق توسط دکتر مرندی وزیر اسبق بهداشت 1376 ش. می باشد.
3. پرچم «یا زینب الکبری (س)»
پرچم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها که نماد مقاومت مردم سوریه در برابر گروه‌های تروریستی است، به رنگ قرمز و با نوشته «یا زینب الکبری (س)» در ابعاد 150× 250 س.م. توسط محسن و محمدهادی خزائی طراحی و توسط آقای ذوبحریان دوخته و در سال 1391 به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
4. پرچم‌های طفلان مسلم
این دو پرچم متعلق به گنبد بارگاه طفلان مسلم؛ محمد و ابراهیم بن مسلم بن عقیل است که توسط حناء حفاظ در سال 1389 به حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) اهداء شده است.