۲ مهر ۱۳۹۷

آثار هنر عاشورایی در موزه های آستان قدس رضوی معرفی شد

به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع)آثار خط و نقاشی هنر عاشورایی در موزه های آستان قدس رضوی معرفی شد.
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی برخی از آثار هنر خط و نقاشی عاشورایی را به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان معرفی کرد. 
مهدی قیصری نیک گفت: آثار بسیاری در موزهای آستان قدس رضوی در معرض بازدید عموم قرار گرفته است که در قالب های هنری مختلف از جمله، خط، نقاشی،معرق، نگارگری و حجاری بخش های مختلف واقعه عاشورا را به تصویر کشیده است.
ان الحسین مصباح الهدی و سفینه نجاه
وی تابلوی خوشنویسی حدیث «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه نجاه» را یکی از آثار به نماش در آمده در موزه های آستان قدس رضوی با موضوع حماسه عاشورا عنوان کرد و گفت: این اثر هنردست استاد علی طه است که در سال 1997 میلادی خلق و در سال 1376 شمسی توسط این خوش‌نویس سوری اهدا شده است. 
قیصری نیک همچنین اثر کشتی نجات را یکی از آثار ارزشمند گنجینه هنرهای تجسمی موزه آستان قدس رضوی عنوان کرد که استاد بدر السماء با الهامی آزاد از حدیث پیامبر مکرم اسلام(ص) با مضمون «ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة» آن را خلق کرده است. 
وی اضافه کرد: این استاد هنرمند تابلو را با تکنیک اکریلیک بدون اسید در ابعاد 50 در70 سانتی ‌متر در سال 1373 خلق و در همین تاریخ نیز به مجموعه آستان قدس رضوی اهدا کرده است.
سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی تابلویی مزین به عبارت «سرها بریده بینی بی‌جرم و بی‌جنایت» را اثر خوش‌نویسی دیگری با محوریت ماه محرم دانست و گفت: این تابلو توسط علیرضا کدخدایی با تکنیک طلا اندازی در ابعاد 113× 68 سانتی‌متر کتابت شده است.
قیصری نیک با اشاره بر اینکه در تابلوی مذکور یک مصرع از اشعار حافظ با قلم طلایی به خط نستعلیق روی مقوای مشکی نوشته شده است، افزود: مصرع اول این بیت «در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کانجا»، در تابلوی جداگانه‌ای در کنار این تابلو نقش بسته که این دو تابلو از آثار اهدایی سال 1391 محسوب می‌شود.
ترجیع بند محتشم کاشانی
وی به تابلوی «تعزیه ‏خوانی وقایع روز عاشورا با حاشیه ترجیع‌بند محتشم کاشانی به خط نستعلیق» اشاره کرد و گفت: این اثر نفیس و ارزشمند، تابلو تعزیه‌خوانی وقایع روز عاشورا بوده که در حاشیه‌ به ترجیع‌بند محتشم کاشانی به خط نستعلیق مزین است. 
معاون امور موزه ها اضافه کرد: در این تابلو که از لحاظ تاریخی متعلق به دوره‌ حاکمیت قاجاریان است، تکنیک رنگ و روغن روی پارچه به کار رفته و سبک آن قهوه‌خانه‌ای است که طول این تابلو عظیم 7 متر و 33 سانتی‌متر و عرض آن 2 متر و 10 سانتی‌متر است
تعداد نه پرده از حوادث عاشورا به قلم استاد حسین همدانی، به ابعاد: 183× 133/5 س.م. از دیگر آثار موزه ها با محوریت عاشورا بود که وی بدان اشاره کرد.
تابلونقاشی خط
همچنین وی به تابلوی نقاشی خط «السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)» در ابعاد: 140×100 س.م. اثر بانوی هنرمند خانم زهرا جهانپور اشاره کرد که در سال 1376 توسط وی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
قیصری نیک تصریح کرد: علاقه‌مندان می‌توانند از سه تالار قرآنی، مفهومی و محتوایی موزه هدایای مقام معظم رهبری و همچنین از موزه قرآن و نفایس و نیز تالار آثار استاد محمود فرشچیان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، دیدن کنند.
همچنین موزه مرکزی آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) نيز همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 پذيراي علاقه‌مندان است.