۴ آذر ۱۳۹۶

معرفی آثار اهدایی بسیجیان در موزه هدایای مقام معظم رهبری

رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی به معرفی منتخبی از آثار اهدایی بسیجیان به رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) که در موزه این آستان مقدس نگهداری می‌شود، پرداخت.
جواد فرهمندنژاد هم‌زمان با هفته بسیج گفت: مجموعه مدال‌های جهانی و کشوری المپیادهای علمی و ادبی اهدایی بسیجیان نخبه، تابلوها و تابلو عکس‌هایی با موضوع بسیج، مقاومت، میثاق با رهبری، شهادت و همچنین مجسمه «سرباز اسلام» منتخبی از این آثار ارزشمند به شمار می‌رود که در حال حاضر در تالارهای موزه هدایای مقام معظم رهبری این آستان مقدس به نمایش عموم درآمده است.
وی بیان کرد: از جمله این آثار می‌توان از تابلو عكس «رزمندگان گردان شهادت در كردستان» به ابعاد 27×37 سانتی‎متر نام برد که در سال 1389 توسط فرمانده قرارگاه حمزه سيدالشهداء اهدا شده و در بخش جهاد و شهادت تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی قرار دارد.
فرهمندنژاد با اشاره به اینکه تعدادی از اعضای گردان شهادت هنگام شنیدن قطعنامه 598 از رادیو در این عکس خاطره‌انگیز به تصویر کشیده شده، افزود: در قسمت سمت راست این عکس نیز دو مطلب نوشته شده است.
وی ادامه داد: این دو مطلب شامل عبارت‌های «گردان شهادت کردستان عراق، خبر رادیو ایران ساعت 2 بعدازظهر، پذیرش قطعنامه 598» و همچنین متنی از شهید سیدمرتضی آوینی با عبارت «آنان‌که دیروز اهل جهاد بودند، امروز هرچند در تبعیت از مقام ولایت، اهل صبر و صلاحند، اما برکات خفیه جهاد را از یاد نبرده‎اند. متن از سید مرتضی آوینی» می‌شود.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی درباره اثری با موضوع شهید و شهادت که در بین این مجموعه آثار به چشم می‌خورد، گفت: تابلوی تصویر شهدا با نام «قهرمانانی که مدالشان پلاکشان شد»، دارای 98 تصویر از شهدای جنگ تحمیلی است و در سال 1395، توسط کنگره سرداران و پنج هزار شهید ورزش کشور اهدا شده است.
فرهمندنژاد در ادامه به معرفی مدال‌های ارزشمند اهدایی جمعی از بسیجیان نخبه علمی کشور که در سال 1392 اهدا شده است، پرداخت و ابراز کرد: این مجموعه مدال‌ها شامل مدال طلای مسابقات جهانی ریاضی IMC کره جنوبی و مدال نقره المپیاد جهانی ریاضی قزاقستان در سال 2010 میلادی و همچنین مدال طلای المپیاد ادبی در سال 1379 است.
وی افزود: مدال‌های طلای المپیادهای علمی کشور که در سال‌های 1380 تا 1389، مدال‌های نقره المپیادهای علمی کشوری در سال‌های 1375 تا 1389 و مدال‌های برنز المپیادهای علمی کشور در سال‌های 1374 تا 1389 اهدا شده، در بین این آثار قابل مشاهده است.
رئیس این اداره گفت: تابلوی نقاشی «تصویر مقام معظم رهبری در جمع رزمندگان، در هنگام اقامه نماز جماعت» بر روی بوم پارچه‌ای نیز نشاندهنده توجه ایشان و رزمندگان و بسیجیان جبهه نبرد حق علیه باطل به نماز جماعت است و در سال 1391، توسط خانواده شهید حسن تهرانی مقدم اهدا شده است.
وی تصریح کرد: دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار بی‌بدیل تالارهای موزه هدایای مقام معظم رهبری واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس حرم مطهر رضوی در صحن کوثر دیدن کنند.