۱۱ آذر ۱۳۹۶

معرفی آثار با محوریت «وحدت اسلامی» در موزه‎های آستان قدس رضوی

به مناسبت فرارسیدن میلاد پیامبر اکرم(ص) و آغاز هفته وحدت، منتخبی از آثار نفیس موزه هدایای مقام معظم رهبری و موزه قرآن آستان قدس رضوی معرفی شد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی در این باره ابراز کرد: قرآن کم‌نظیری با ترجمه فارسی و پنج تفسیر به خط نسخ و ترجمه آن به خط نستعلیق توسط دوست محمد هروی؛ استاد برجسته خوش‌نویسی ایران در قرن دهم قمری، کتابت شده است که در موزه قرآن این آستان مقدس در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
جواد فرهمندنژاد با تأکید بر اینکه این قرآن ارزشمند در 763 برگ به ابعاد 26× 8/ 42 سانتی‌متر، در سال 1082 قمری کتابت و در سال 1218ق/ 1182ش اهدا شده است، گفت: تفسیر حسینی از ملاحسین واعظی کاشفی، عالم شیعه و به زبان فارسی در کنار چهار تفسیر اهل سنت و به زبان عربی شامل بیضاوی، مدارک، جلالین و کشاف، در حاشیه این اثر نفیس به‌چشم می‌خورد.
وی تصریح کرد: منتخبی از اشیای هنری و معنوی که توسط سران و شخصیت‌های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)، از قومیت‌ها و مذاهب مختلف اهدا شده است، در تالارهای گوناگون موزه هدایای مقام معظم رهبری به نمایش درآمده و روایتگر وحدت اسلامی است.
فرهمندنژاد ادامه داد: از جمله این آثار می‌توان از تابلو خوشنویسی «انما المؤمنون اخوه» به همراه تابلو با سنگ‌های رنگی طبیعی اشاره کرد که توسط دکتر محمد عبدالستار السید؛ وزیر اوقاف سوریه در سال 1395 اهدا شده است، نام برد.
وی اضافه کرد: ماکت معرق صدف مسجد قبه الصخره و سینی مسی قلم‌زنی شده «القدس لنا» نیز به ترتیب اهدایی احمد جبرئیل؛ دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین و کنفرانس بین‌المللی حمایت از مردم فلسطین در سال 1373 در تهران است.
رئیس اداره پژوهش معاونت امور موزه‌ها گفت: بشقاب مسی بیدری منقوش به کلمه «الله» در وسط و «سوره توحید» در اطراف توسط نخست وزیر هند در سال 1376، تابلو منظره از جنس پلی استر و آینه از طرف جمعیت جوانان اکمال جمهوری آذربایجان، مسجد حاجی جواد باکو و قندان بلور طلایی رنگ توسط سازمان کمک‌های انسان‌دوستانه ترکیه در سال 1395، تقدیم شده است.
وی افزود: درخت تزئینی زیتون نقره‌ای، اهدایی راشد الغنوشی؛ رهبر اسلام‌گرایان تونس در سال 1395، و گلدان سفالی با آرم «الله»، اثر اهدایی اهالی حراره زیمبابوه است.
فرهمندنژاد بیان کرد: نشان طلایی «مسجد الصخره القدس»، توسط عبدالناصر جبری؛ رئیس دانشگاه الدعوه الاسلامیه شعبه لبنان و نشان آکادمی المثقفین العرب در سال 1378 از لبنان تقدیم به رهبر معظم انقلاب شده که در موزه هدایای مقام معظم رهبری در حال نمایش است.
وی درباره دو اثر اهدایی متعلق به چین گفت: دیس فلزی میناکاری‌شده گل و برگ توسط پروفسور حاج نعمان ماشیان و قاب یادبود جمعیت اسلامی چین نیز از طرف جمعیت اسلامی این کشور تقدیم شده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین قالیچه ترکمن دورو که به نمایندگی از علمای اهل سنت و مردم ترکمن راز و جرگلان خراسان شمالی کشور اهدا شده است، در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.
یادآور می‌شود، زائران و مجاوران اهل فرهنگ و هنر می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار تالارهای موزه هدایای مقام معظم رهبری و موزه قرآن واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر بازدید کنند.