۱۳۹۶-۰۲-۱۲

چشم‌نوازی آثار با محوریت امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل(ع)

حضرت ابوالفضل(ع) در موزه آستان قدس رضوی

مجموعه‌ای از آثار ارزشمند هنری و معنوی موزه آستان قدس رضوی با محوریت امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل‌العباس(ع)، هم‌زمان با ولادت باسعادت این دو گوهر تابناک، معرفی شد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی دراین‌باره گفت: این آثار فاخر در گنجینه قرآن و نفایس، گنجینه هدایای مقام معظم رهبری و تالار آثار اهدایی استاد محمود فرشچیان موزه این آستان مقدس در معرض نمایش علاقه‌مندان قرار دارد.
جواد فرهمندنژاد از قرآن کریم با دست‌خط مبارک منسوب به امام سجاد(ع) به عنوان مهم‎ترین اثر این مجموعه نام برد و افزود: این اثر نفیس به خط کوفی 16 سطری، در 361 برگ از جنس پوست در ابعاد 32 × 20/8 سانتی‌متر کتابت شده است.
وی با بیان اینکه سرسوره‌ها به قلم زر و محرر مزین شده و در حاشیه صفحات نیز نقوش گره‌بندی ساده الوان زرین دیده می‌شود، ابراز کرد: این اثر کم‌نظیر با آیه 180 سوره بقره شروع می‌شود و با سوره ناس به اتمام می‌رسد.
فرهمندنژاد ادامه داد: تابلو خوشنویسی «گزیده‌ای از دعای پنجم صحیفه سجادیه»، به ابعاد 91 × 120/5 سانتی‌متر، اثر و اهدایی قاسم صمدیان در سال 1379، یکی دیگر از آثار ارزشمند این موزه است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: یکی دیگر از آثار فاخری که اخیراً در معرض دید زائران و مجاوران قرار گرفته است، دو قطعه کاشی هفت رنگ کتیبه‌دار با عنوان «یا باب‌الحوائج»، به ابعاد هر یک 20 × 20 سانتی‌متر است. قدمت این دو کاشی به دوره قاجار بر می‎گردد و در سال 1380 شمسی توسط تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) اهداء شده است.
وی اضافه کرد: کاشی لعاب‌دار هفت رنگ حرم حضرت ابوالفضل(ع)، با نقوش گیاهی و اسلیمی، یکی دیگر از آثار نفیسی است که توسط حمید یزدی در سال 1391 اهداء شده و در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری چشم‌نوازی می‌کند.
فرهمندنژاد، پرچم گنبد مطهر حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) را یکی دیگر از آثار ارزشمند این گنجینه دانست و گفت: این اثر به ابعاد 247 × 325 سانتی‌متر، در سال 1391 اهداء شده است.
وی به چهارم شعبان، روز ولادت باسعادت حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) به عنوان روز جانباز اشاره کرد و افزود: تابلوی «پرچم‌دار حق: حضرت ابوالفضل علیه‌السلام»، اثر فاخری است که در تالار آثار اهدایی استاد فرشچیان پذیرای شیفتگان خاندان عصمت و طهارت(ع) است. این اثر هنری به سبک نگارگری و تکنیک اکریلیک، در ابعاد 71 × 100 سانتی‌متر در سال 1389 خلق شده و سال 1390، به آستان ملک پاسبان و بارگاه منوّر امام هشتم(ع) اهداء شده است.
وی تصریح کرد: اهل هنر و معرفت می‌توانند از آثار ارزشمند گنجینه قرآن و نفایس، گنجینه هدایای مقام معظم رهبری و تالار آثار اهدایی استاد فرشچیان در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، دیدن کنند و با گوشه‌ای از نفایس این آستان مطهر از نزدیک آشنا شوند.