۷ تیر ۱۳۹۶

هفت تیر، شهادت مظلومانه آیت الله دکتر بهشتی و یارانش

وَ لَا تحَسَبنَ الَّذِینَ قُتِلُواْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتَا بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون
البته نپندارید که شهیدان راه خدا مرده‎اند بلکه زنده به حیات ابدى شدند و در نزد خدا متنعم خواهند بود.  آل‏ عمران:169
...یاد شهدا باید همیشه در فضاى جامعه، زنده باشد ... ابهت و اقتدار معنوی نظام اسلامی و ملت مسلمان ایران در برابر چشم قدرتهای بزرگ جهانی، از همین شهادت‌ها فاش می‌شود   .مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

لوح یادبود شهدای هفت تیر 1360، یکی از آثاری است که در ویترین «جهاد و شهادت» موزه هدایای مقام معظم رهبری به نمایش درآمده است. این لوح که مزین به تصویر شهید بهشتی است، یادآور فاجعه هفتم تیر، شهادت مظلومانه آیت الله دکتر سید محمد بهشتی به همراه 72 تن از یاران ایشان است، در سال 1390 توسط محمد حسین اصغرنیا؛ استاندار وقت کردستان اهداء شده است.
از جمله آثار این ویترین، عکسی است که با تکنیک جدید صحنه پردازی، جلب توجه می‎نماید که حکایت شهیدان کربلای ایران را به نمایش گذاشته ‌است. سید احسان باقری، خالق این اثر کوشیده است تا گذشت و جانفشانی امروز رزمندگان و سربازان اسلام را در دفاع از آرمان‎های اسلام و انقلاب اسلامی به زبانی دیگر به تصویر بکشد.
پرچم مقدس حرم حضرت زینب (س) که توسط شهید مدافع حرم، محسن خزاعی اهدا شده نیز در این ویترین قرار گرفته تا دل‎های زلال بازدیدکنندگان موزه را لبریز از احساس عشق به اهل بیت علیهم السلام نماید.
مجسمه سرباز اسلام، تابلو معرق تمثال شهید آیت الله مطهری، لوح یادبود سردار جنگل؛ میرزا کوچک خان از دیگر آثار ارزشمندی است که در این ویترین به نمایش گذاشته شده است.
یادآور می شود، موزه هدایای مقام معظم رهبری، شامل سه تالار مفهومی، محتوایی و قرآنی است. تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری که عمدتا شامل آثار اهدایی مردم و مقامات داخلی و خارجی است، بر اساس هشت محور برگرفته از اندیشه والای معظم‎ٌله، تقسیم شده است. مخاطب این موزه با نگاهی گذرا به شیوه چینش آثار، پیام این موزه را دریافت خواهد کرد. مبانی نظری تقسیم بندی آثار در سالن شماره یک، مفاهیمی است که جنبه معنوی آن بر بعد مادی و هنری آثار، غالب است. از بیان فلسفی تئوری چیدمان که خارج شویم، مهم‎ترین آثار چیده شده در تالار شماره یک، شامل محورهای هشتگانه عترت، امام و امت، هنرمندان، مدال ورزشکاران و نخبه‎گان علمی، جهاد و شهادت، استکبار ستیزی، علما و رجال علمی، مردم و شخصیت‎های خارجی است.