۲۳ تیر ۱۳۹۷

معرفی برخی آثار شاخص با موضوع کرامت رضوی

1.    تصویری از عکس قدیمی گنبد و گلدسته حرم امام رضا (ع)، صحن عتیق (انقلاب اسلامی) و ایوان طلا در دوره قاجار، عکاس: آقا رضا عکاس باشی، در 1283 قمری.
2.    تصویری از عکس قدیمی گنبد و گلدسته حرم امام رضا (ع)، صحن عتیق (انقلاب اسلامی) و ایوان طلا، عکاس: علی اصغر ناصری‏مهر، در سال 1355 شمسی.
3.    تابلوی خوشنویسی «مَن زارَ قَبـرُ عَمَّتی بِقُــم فَلَهُ الجَنَّـه»
این تابلو که با مضمون روایتی از امام جواد (ع) در خصوص زیارت قبر عمه بزرگوارشان؛ حضرت فاطمه معصومه (س) است به صورت زیبا با ترکیب خط و نقاشی روی کاغذ خلق شده است. متن روایت: قال الامام محمدبن علی الجواد علیه افضل الصلاه والسلام: «مَن زارَ قَبـرُ عَمَّتی بِقُــم فَلَهُ الجَنَّـه»، بحار الانوار جلد107 صفحه265. این تابلوی ارزشمند توسط آستان مقدس حضرت معصومه (س) اهدا شده است. محل نمایش: تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری. 
4.    حدیث سلسله الذهب
حدیث سِلسِلَة الذَّهَب حدیثی است قدسی منسوب به امام رضا علیه‌السلام در باب توحید و شروط آن، که هنگام عبور حضرت از نیشابور به طرف مرو، بیان شده است. آن حضرت در این حدیث، امامت را شرط توحید می‌دانند. از آنجا که راویان این حدیث همگی تا پیامبر (ص) امامان معصوم‌ (ع) می‎باشند و سرانجام به خداوند می‌رسد به «سلسله الذهب» به معنای «زنجیرۀ زرّین» مشهور شده است. هنرمند: زهره مهانی منش، تکنیک: آبرنگ و گواش، سبک: نگارگری، سال ساخت: 1383 شمسی. محل نمایش: گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی.
5.    صحن سقاخانه امام رضا (ع)/ بعد از باران
در این تابلو، صحن سقاخانه (انقلاب اسلامی) حرم مطهر رضوی در یک روز بارانی به تصویر کشیده شده که حال و هوای خاصی به زیارت زائران بخشیده است. رسول شفقتی، هنرمند اثر، این نقاشی با ارزش را با تکنیک آبرنگ روی مقوا در سال 1389 ساخته است. محل نمایش: گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی.
6.    قالی تصویری بارگاه امام رضا (ع)
این قالی که به طول 222 و عرض 175 سانتی‌متر است توسط فیض‎الله صفدرزاده حقیقی در سال 1391 اهدا شده است. شيوه پودگذاري: دو پود (مواج)، شيرازه: متصل ساده/ زیتونی رنگ، جنس: تار ابریشم و پود پنبه. رنگ‌های موجود در قالی: قهوه‏‎ای تیره و روشن، سبز آبی، بنفش، آبی روشن، سبز زیتونی، کرم، زرد نخودی، سفید، خاکی، خاکستری، طلایی. این قالی در حدود 4 سال بافته شده است. محل نمایش: موزه تخصصی فرش.
7.    تابلوی خوشنویسی صلوات بر امام رضا(ع)
عبارت تابلو: «اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی»، به خط نستعلیق، مزین است به تشعیر و تذهیب با نقوش ختایی با حاشیه سبز یشمی و همچنین قاب طلایی نقره‌ای. هنرمند و اهداکننده: آقای قربانی، در سال 1394 شمسی. محل نمایش: تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری. 
8.    لوح یادبود کنگره جهانی امام رضا(ع)
این لوح به مناسبت یادبود کنگره جهانی امام رضا(ع) در مرداد ماه 1363 تهیه شده است. این اثر با تکنیک نقش برجسته با لعاب فیروزه‌ای و لاجوردی در ابعاد 21×29 سانتی‌متر خلق و از طرف این کنگره در سال 1373 اهدا شده است. محل نمایش: تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری.

اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎ها