۲۲ اسفند ۱۳۹۶

معرفی آثار موزه آستان قدس رضوی با محوریت جهاد و شهادت

به مناسبت 22 اسفندماه روز بزرگداشت شهدا، آثار نفیس هنری موزه هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی مرتبط با این موضوع معرفی شد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار در این زمینه گفت: پرچم گنبد حضرت زینب (س)، اهدایی شهید محسن خزائی و برادر ایشان محمدهادی خزائی از جمله آثاری است که در این موزه نگهداری می شود و  سال 1391 اهدا شده است.
جواد فرهمندنژاد از تابلو نقاشی «رزمندگان اسلام (به سوی کربلا)»، اثر و اهدایی حسین صباغیان نام برد که در سال 1376خلق و اهدا شده است. در این تابلو هنرمند خراسانی تعدادی از رزمندگان اسلام را رسم کرده که با پیشانی هایی به سر و اسلحه به دست با نیت آزادسازی حرم امام حسین (ع) از دست دشمنان بعثی در حرکت اند.
وی ادامه داد: تابلو عكس «رزمندگان گردان شهادت در كردستان» از آثاری است که توسط قرارگاه حمزه سیدالشهداء، اهدا شده است. در سمت راست عكس يادداشتی از شهید سید مرتضی آوینی نوشته شده است: «آنان كه ديروز اهل جهاد بودند امروز هر چند در تبعيت از مقام ولايت، اهل صبر و صلاحند اما بركات خفیه جهاد را از ياد نبرده اند».
فرهمندنژاد از تابلوی تصویر شهدای ورزش با عنوان «قهرمانانی که مدال‎شان پلاک شان شد»، نام برد که  توسط کنگره سرداران و 5000 شهید ورزش کشور، در سال 1395 اهدا شده است.
وی به لوح یادبود«شهدای هفتم تیر 1360، با تمثال شهید مظلوم آیت‎ الله دکتر بهشتی»،  در این موزه اشاره کرد که در سال 1391 توسط  استاندار کردستان اهدا شده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار موزه آستان قدس رضوی از «نماد یادبود شهید»، اهدایی مرکز مدیریت حوزه های علمیه و معاونت فرهنگی آموزش عالی بنیاد شهید و ایثارگران به عنوان اثری ارزشمند در این مجموعه نام برد که سال 1391 اهدا شده است.
جواد فرهمندنژاد افزود: تابلو معرق «تمثال معلم شهید مرتضی مطهری» از آثار هنری فاخری است که در  سال 1378 اهدا شده است.
تابلو نقاشی «تمثال شهید آیت الله مدنی»، اثر استاد رحمانی و همچنین تابلو خوشنویسی «ما راست قامتان جاودانه تاریخ خواهیم ماند، شهید بهشتی»، به خط علی‎اشرف والی از دیگر آثار هنری با موضوع ایثار، شهادت و شهید بود که وی بدان اشاره کرد. 
گفتنی است: این آثار در دو تالار مفهومی و محتوایی موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید عموم دوستداران هنر و معرفت قرار دارد و حال و هوای روزهای حماسه‌آفرینی، جهاد و شهادت را به بازدیدکنندگان این موزه می‌بخشد.
لازم به ذکر است، فرهنگ‌دوستان می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار متنوع این مجموعه واقع در طبقه همکف ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.