۱ شهریور ۱۳۹۷

رمی جمرات به روایت قلم استاد فرشچیان

اسماعیل(ع) نخستین فرزند حضرت ابراهیم(ع) است و به واسطه داستانی مشهور که قرآن نیز به آن اشاره دارد، با توجه به اینکه پدرش قصد قربانی کردن او را به امر خدا داشت به ذبیح‌الله معروف شد. از دیگر مسائلی که وجود این نبی خدا را برای جهان اسلام، حائز اهمیت بیشتری می‌کند این است که ایشان جد پیامبر گرامی اسلام(ص) است.
در سوره مبارکه «صافات» به ماجرای قربانی شدن اسماعیل(ع) توسط پدرش به امر خداوند اشاره شده و در سوره های دیگری از قرآن نیز از این موضوع سخن به میان آمده است.
این روایت در عالم هنر بارها مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است. از جمله مهم ترین آنها می‌توان به اثر «تابلوی رمی جمره (امتحان سخت)» اثر استاد محمود فرشچیان اشاره کرد که در تالاری با نام ایشان در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.    جواد فرهمندنژاد؛ رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎ها در خصوص این اثر می گوید: تابلوی نفیس و ارزشمند «رمی جمره» بر روی مقوای بدون اسید، به سبک نگارگری و با تکنیک اکریلیک در  ابعاد:58×83 س.م. توسط استاد محمود فرشچیان در سال 1385 خلق شده که درسال 1389 به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است. 
 وی در خصوص ترکیببندی و فرم تابلو می گوید: این اثر شامل ترکیبات متنوع رنگی است که بیشتر، از رنگ سبزمایه به عنوان نماد تقدس و رنگهای فرعی سبز که حالت‌های مدرن را ایجاد میکند بهره گرفته است.
در نمای پشت سر، درخت و گیاه و کوهی که متصل به ابر است مشاهده میشود و در مقابل، جایی که شیطان فرضی حضور دارد از رنگ‌های آتشین و پررنگ‌تر استفاده شده است که تناسب موضوع به لحاظ محتوا و مفهوم حس شود. طبق آیات قرآن کریم، شیطان از جنس آتش خلق شده است و رنگ های به کار رفته در تابلو نیز نمایانگر این موضوع است.
وی به تصویر بارز خلق شده در این نگاره اشاره می کند که در آغوشگرفتن اسماعیل و پناه آوردن فرزند به دامان پدر بسیار مشهود است.
فرهمندنژاد اضافه می کند: در تابلوی امتحان سخت، حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) برای اجرای فرمان خدا به قربانگاه می‌روند، اما شیطان آن‌ها را در این مسیر وسوسه می‌کند، اما حضرت ابراهیم(ع) به شیطان سنگ پرتاب کرده و او را از خود می‌راند.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار ضمن بیان این مطلب به سایر آثار هنری موجود از استاد محمود فرشچیان در این تالار اشاره کرده و می گوید: تالار استاد محمود فرشچیان با سیزده تابلوی اهدایی ایشان در طبقة همکف موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی افتتاح شد که با اهدای هجدهمین تابلوی استاد با نام‎«عرش بر زمین (گودی قتلگاه)» در سال 1396، این تالار از غنای بیشتری برخوردار شد. 
پنجمين روز آفرينش، عصر عاشورا، پناه (يتيم‌نوازي حضرت علي عليه‌السلام)، يا رب، نيايش، اولين پيام، توسل (پرتره خودشان)، هدیه عشق(حضرت علی‌اصغر عليه‌السلام)، ضامن آهو(2)، کوثر، رمی جمره (امتحان سخت)، پرچمدار حق (حضرت ابوالفضل عليه‌السلام)، خمسه آل‌طيبه (مربوط به اجدادشان)، ستایش پروردگار، معراج، آسمان چهارم، شام غریبان و عرش بر زمین (گودی قتلگاه) اثار موجود از استاد محمود فرشچیان در این تالار است. 
یادآور می‌شود، موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، پذیرای عموم علاقه‌مندان به بازدید از تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد فرشچیان است.