۷ مهر ۱۳۹۷

آثاری که بی صدا محرم را فریاد می زنند

عاشورا و محرم را می‌توان ماندگارترین و تاثیرگذارترین رویداد تاریخی تشیع دانست تا جاییکه امام خمینی (ره) فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. روایت عاشورا و وقایع محرم از جمله رویدادهایی است که هر هنرمندی را وا می دارد تا تصویری از این واقعه عظیم را در قالبی از هنر به زبان آورد.
محرم ایامی است که هنر را نیز سیاهپوش می کند تا آثار هنری نیز روایت گر این رستاخیز باشند.
با توجه به ویژگی های منحصر به فرد واقعه عاشورا در ماه محرم که عاطفه، احساس، حماسه در کنار هم به تصویر درآمده است، هنر نقش بسیار مهمی در انتقال مفهوم این واقعه بر عهده دارد. 
موزه های آستان قدس رضوی یکی از مکان هایی است که هنرمندان بسیاری از سر ارادت بسیاری از آثار هنری خود را به ساحت مقدس رضوی اهدا کرده اند. 
بخشی از این آثار در بردارنده مفاهیم محرم و عاشورا است که می تواند هر بیننده ای را مدت ها به خود مشغول دارد.

تابلومعرق عصرعاشورا
 تابلوی معرق عصر عاشورا یکی از آثار موجود در موزه های آستان قدس رضوی است که از تابلوی عصرعاشورای استادفرشچیان اقتباس شده است.
این اثر معرق به ابعاد 6×4 متر، متشکل از 101 هزار و 250 قطعه از 30 نوع چوب به رنگ طبیعی است و علاوه بر چوب، از صدف، مس، برنج و آلومینیوم نیز در ساخت آن استفاده شده است. 
تنوع چوب‌های به کار رفته در اثر فوق 95 درصد کل مصالح را تشکیل داده و موجب شده تا احتیاج زیادی به رنگ آمیزی نبوده و رنگ های متنوع و بدیع، با بکارگیری چوبهای طبیعی مختلف خلق و به کارگرفته شود. 
این اثر توسط استاد محمد توانا و با همکاری جمعی از بسیجیان در سال 1381 خلق و در سال 1382، از طرف بسیج تهران اهدا شده است. 
تابلو عکس عصر عاشورایی دیگر
این تابلو عکس صحنه‌پردازی شده، اثر  و اهدایی سیداحسان باقری است که در یکی از تالارهای گنجینه هدایای مقام معظم رهبری در طبقه همکف این موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
اثر هنری حاضر با الهام از تابلوی عصر عاشورای استاد محمود فرشچیان؛ نگارگر برجسته کشور، وداع مادران، همسران و خواهران شهدا را با تابوت‌های این لاله‌های گلگون‌کفن به تصویر کشیده است.
این تابلو نگاهی متفاوت به عاشورای امروز داشته و تابوت خالی شهدای جنگ تحمیلی را با ذوالجناح برگشته خالی از سوار عصر عاشورا مقایسه کرده است.
تابلوی عصر عاشورایی دیگر، به سبک ژورنالیسم، با تکنیک عکاسی صحنه‌پردازی شده و به ابعاد 100×70 سانتی‌متر در شهریور ماه 1393 خلق شده و در سال 1394 به رهبر معظم انقلاب اهدا شده است.
خالق این اثر، سیداحسان باقری این عکس را با کمک بستگان شهدا در شهرک سینمایی دفاع مقدس گرفته است و یکی از بانوان حاضر در این تصویر، مادر شهید است.
لازم به توضیح است عکاسی صحنه‌پردازی شده (staged photography)، یکی از سبک‌های عکاسی است که تفاوت آن با عکاسی مستند، مانند تفاوت فیلم داستانی با فیلم مستند است. همچنین در این نوع عکاسی همه چیز از قبل کارگردانی شده و در یک فریم به تصویر کشیده می‌شود. هیچ اتفاقی تصادفی و شکار لحظه نیست و همه اجزای تصویر؛ از طراحی صحنه و نور تا طراحی لباس و محل عکاسی، به انتخاب عکاس صورت می‌گیرد.
پوستر تمبر عصر عاشورا
پوستر تمبر عصر عاشورا نیز یکی اثار ملی است که این تمبر به مناسبت بزرگداشت سال عزت و افتخار حسینی چاپ شده است.
این پوستر که توسط وزیر پست و تلگراف وقت در سال 1384 به موزه اهدا شده است ابعادی به اندازه  72×62 س.م را داراست که اصل تمبر نیز در این تابلو قرار گرفته است.
تابلوی عصرعاشورا از جنس سنگ‎ریزه
تابلوی کلاژ عصر عاشورا اثر فاخر هنری دیگری است که در موزه های آستان قدس رضوی در معرض بازید قرار دارد. این اثر هنری ارزشمند از جنس سنگریزه است که در ابعاد: 86 × 5/77 خلق شده است. 
این اثر هنری که مورد توجه بسیاری از بازدید کنندگان قرار گرفته است توسط جمعي از شيعيان استانبول به مناسبت تشرف به تشيع در اردیبهشت 1388 به موزه استان قدس رضوی اهدا شده است.
این تنها بخشی کوچک از آثار هنری موجود در موزه های آستان قدس رضوی بود که در آن طرح ها و رنگ‌ها کنار هم قرار گرفتند تا قرار از دل بینندگانشان ببرند و  بیننده را لحظه ای را در مسیر یاد محرم قرار دهد.

گفتنی است: علاقه‌مندان می‌توانند از سه تالار قرآنی، مفهومی و محتوایی موزه هدایای مقام معظم رهبری و همچنین از موزه قرآن و نفایس و نیز تالار آثار استاد محمود فرشچیان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، دیدن کنند.
همچنین موزه مرکزی آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) نيز همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 پذيراي علاقه‌مندان است.