۱۳۹۵-۰۳-۲۳

تابلو منظره روستایی

حمید جاجرمی
کارشناس هنرهای تجسمی اداره پژوهش و معرفی آثار

 

 


اثر: FMAMS
تاریخ اثر: 1669
ابعاد بدون قاب : Cm 85×60
ابعاد با قاب : Cm 106×80
تکنیک : نقاشی رنگ و روغن روی چوب

 

 

 

این تابلو یکی از قدیمی ترین تابلوهای نقاشی اروپایی موجود در موزه آستان قدس رضوی می باشد.
در این تابلو، نقاش موضوع عامیانه را برای نقاشی انتخاب نموده ومحتوای آن، فارغ بودن از کار و فعالیت روستایی و پرداختن به گپ و گفت بین روستائیان می باشد، موضوعی که در برخی از آثار قرون 17 و 18 میلادی رواج داشته است.
این نقاشی با تکنیک رنگ و روغن روی چوب انجام شده است.
رنگهای کارشده بر روی تابلو همچون بوم های پارچه ای، دارای صافی و یکدستی می باشد بطوریکه در نگاه اول بیننده احساس می کند نقاشی، روی بوم پارچه ای کار شده است ولی بادقت بیشتر متوجه بافت چوب در بعضی از قسمتهای تابلو که رنگ با غلظت کمتری کارشده است خواهد شد .
تاریخ این اثر 1669 را نشان می دهد که معاصر با نقاشان مکتب فلاندری می باشد.
چیزی که در این اثر قابل توجه است کیفیت رنگهای بکار رفته در آن و نگهداری مناسب آن است که پس از گذشت 345 سال، همچنان بدون تغییر و آسیب قابل توجه از قبیل ایجاد ریزترک در ساختار رنگ، پوسیده شدن ریختگی رنگ و... می باشد. همچنین ورنی بکار رفته برای حفاظت این تابلو طی گذشت زمان، عاری از ریزترک ها و تاول زدگی ها می باشد، البته مرور زمان باعث شده تا رنگهای تابلو شفافیت خود را از دست بدهد.
قاب این اثر از جنس چوب است و تزئینات برجسته آن با استفاده از خمیر گچ و افزودنیهای دیگر به شکل قالبگیری انجام شده است. لایه پوششی قاب نیز به رنگ طلایی می باشد.