۱۵ آبان ۱۳۹۷

معرفی برخی اشیای نفیس با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)

قرآن با دستخط منسوب به امام حسن مجتبی علیه‌السلام 
این قرآن که در موزه قرآن و نفایس در حال نمایش است به خط کوفی 7 سطری در 122 برگ نگاشته شده است. ابعاد این قرآن 5/16 × 7/11 س.م.، و وقفی شاه عباس صفوی در 1008 قمری است که وقف‌نامه آن به خط شیخ بهاءالدین محمد (شیخ بهائی) می‎باشد. آغاز: بما غفرلی ربّی و جعلنی من المکْرمین (یس: 27)، انجام: و إنهم لفی شک منه مریب (فصلت: 45).

تابلوی اولین پیام
این تابلو که اثر استاد محمود فرشچیان است از جنس مقوای بدون اسید، در ابعاد: 5/88 ×3/61 س.م.، به سبك نگارگری، با تكنيك: اکریلیک است. تاریخ خلق اثر سال 1379ش و تاريخ اهدای آن اسفند 1379 می‎باشد. این اثر یادآور آغاز رسالت و پیام‌آوری رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در غار حرا است؛ زمانی که در دل شب، اولین آیات آسمانی بر قلب و لسان پیامبر رحمت نازل و جاری می‌گردد: «إقرأ بسم ربک الذی خلق...). 

تابلوی زیارت‌نامه حضرت رسول (ص) و زیارت وارث
این تابلو با تکنیک کنده‌کاری شده از چوب گلابی با قاب منبت‌کاری و در ابعاد: 79×110 س.م. می باشد. این اثر در تالار آثار استاد محمود فرشچیان در حال نمایش است.

زیارت وارث و زیارت امام رضا علیه‌السلام
این زیارت که در قطع طوماری است، اهدایی استاد محمود فرشچیان می‎باشد. جنس ورق آن کاغذ نخودی آهارمهره، با پشتوانه پارچه و خط آن نیز نسخ خوش است. این اثر در موزه قرآن و نفایس در حال نمایش است.

قالی تصویری (مسجد النبی- رمز هستی)
این قالی که تصویری از مسجدالنبی را نشان می‎دهد از جنس پشم، ابریشم است. نام طراح آن نوروز حفیظی و سید بهاءالدین دامادزاده و نوع طرح قالی تلفیقی (لچک دار و تصویری) و دارای کتیبه می‎باشد. این قالی در اصفهان و در سال 1370 تا 1373 بافته شده است. این قالی در موزه تخصصی فرش در حال نمایش است.

تصویر قبرستان بقیع
بشقاب چینی منقوش، به قطر 31 س.م.، صحنه‎ای از قبرستان بقیع را نشان می‎دهد که زائران و اردادتمندان با دلی اندوه‎ناک و چشمانی اشک‎بار در حول آن ایستاده‎اند. این اثر در موزه هدایای مقام معظم رهبری در حال نمایش است.
 

اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت سازمان در امور موزه‎ها