۱۶ دی ۱۳۹۵

معرفی مدال های جهان پهلوان تختی

غلامرضا تختی در ۵ شهریور ۱۳۰۹ در محلهٔ خانی‌آباد جنوب تهران به دنیا آمد. او دو برادر و دو خواهر داشت که همهٔ آنها از وی بزرگ‌تر بودند. تحصیلات ابتدایی را در دبستان حکیم نظامی تهران گذراند و پس از گذراندن اول متوسطه به علت مشکلاتی که داشت ترک تحصیل کرد. تختی همراه کار، به ورزش زورخانه‌ای و کشتی نزد پهلوان سید علی می‌پرداخت. در سال ۱۳۲۷ به خدمت سربازی رفت و در ۲۵ مهر همان سال در اداره راه‌آهن استخدام شد.
در ۳۰ بهمن ۱۳۴۵ ازدواج کرد و در شهریور ۱۳۴۶ پسرش بابک به دنیا آمد.
تختی در ۱۷ دی ۱۳۴۶ در تهران درگذشت. دربارهٔ دلایل مرگ او اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

رکوردها:
تختی اولین کشتی‌گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن مختلف صاحب مدال‌های جهانی و المپیک بشود: جهانی ۵۱ و المپیک ۵۲ (در ۷۹ کیلوگرم)، المپیک ۵۶، ۶۰، جهانی تهران و یوکوهاما (در ۸۷ کیلو) و جهانی ۶۲ تولیدو در ۹۷ کیلو.
تختی نخستین ورزشکار ایرانی بود که در سه المپیک مدال گرفت، دست‌آوردی که پس از او تنها محمد نصیری و هادی ساعی به دست آورده‌اند.
تختی با ۷ مدال در رقابت‌های المپیک و قهرمانی جهان رکورددار کسب بیشترین مدال جهانی در میان کشتی‌گیران ایرانی است.
تختی اولین ورزش‌کار ایرانی بود که در ۴ المپیک شرکت کرد. امیررضا خادم (از ۱۹۸۸ سئول تا ۲۰۰۰ سیدنی) تنها ورزشکار دیگر ایرانی‌ست که رکورد شرکت در ۴ المپیک را دارد.

بازی‌های المپیک:
1952 هلسینکی: مدال نقره وزن 79 کیلوگرم
1956 ملبورن: مدال طلای وزن 87 کیلوگرم
1960 رم: مدال نقره وزن 87 کیلوگرم
1964 توکیو: چهارم وزن 97 کیلوگرم

قهرمانی جهان:
1951 هلسینکی: مدال نقره وزن 79 کیلوگرم
1954 توکیو: نفر پنجم وزن 87 کیلوگرم
1961 یوکوهاما: مدال طلای وزن 87 کیلوگرم
1962 تولیدو: مدال نقره وزن 97 کیلو گرم

بازی‌های آسیایی:
1958 توکیو: مدال طلای وزن 87 کیلوگرم
جمع مدال‌های آسیایی غلامرضا تختی: هشت مدال شامل؛ چهار طلا و چهار نقره

شایان ذکر است تمام مدالهایی که غلامرضا تختی؛ اسطوره کشتی ایران در مسابقات المپیک، جهانی، آسیای و کشوری کسب نموده است، در موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار دارد.
علاقه مندان می توانند برای بازدید از مجموعه مدالهای وی به گنجینه مدال، واقع در طبقه دوم موزه مرکزی آستان قدس رضوی مراجعه نمایند.