۳۰ آبان ۱۳۹۶

معرفی قدیمی‏ ترین جزوه‏ های قرآنی وقفی به روضه رضویه علیه‏ السلام

کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی از قدیمی‏ ترین كتابخانه‏ ها و موزهای ايران و جهان اسلام است كه نفايس و آثار ارزشمندی را در خود جای داده است. وقف و اهدای آثار مکتوب و غیر مکتوب به سرکار فیض آثار از دیرباز مورد توجه حکما، شخصیت‎ها، هنرمندان و مردم عادی بوده است.
جزوه قرآنی وقفی ابن‌کثیر، که شامل جزء 13 قرآن می‎باشد از جمله وقفیاتی است که به روضه منوره وقف و به شیوه کتاب‌آرایی ایرانی در مکتب خراسان قرن چهارم قمری آراسته شده است. آغاز این جزوه از آیه 53 سوره یوسف «و ما أبرئ نفسي إن النفس» شروع شده و به آیه 52 سوره ابراهیم «و لیذکر أولو الألباب» ختم می‎گردد. خط آن کوفی دوره تکامل، 4سطری و در قرن 4 قمری کتابت شده است. این جزوه به ابعاد10/7×7/8 سانتی‎متر و دارای 142 برگ و کاغذ دولت‌آبادی حنایی است. ابوالقاسم منصور بن‌محمد بن‌کثیر؛ وزیر سلطان محمود و سلطان مسعود غزنوی، جزوه مذکور را در سال 393ق/ 381ش وقف این آستان مقدس نموده است.
این جزوه قرآنی در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض دید زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) قرار دارد.
اما قدیمی‎ترین نسخه وقفی، مربوط به جزوات قرآنی وقفی کشواد بن‎املاس است که در رمضان سال 327 به به سرکار فیض آثار وقف گرديده است. واقف اين نسخه‎ شخصي اديب وشاعري برجسته به نام كشواد بن املاس سروجي است كه در مدح و منقبت و رثای خاندان رسالت سروده‎های بسيار دارد.
 
اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت سازمان در امور موزه‎ها