۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

معرفی برخی آثار موزه ای با موضوع نیمه شعبان

شعبان؛ ماه پیامبر رحمت (ص) 
ماه شریف شعبان منسوب به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم است. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه خدا، هر کس یک روز از ماه شعبان را روزه بدارد، در قیامت شفیع او خواهم بود. نیز نقل است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ماه شعبان را روزه می گرفتند و آن را به ماه رمضان وصل می کردند. 
امام سجاد علیه السلام در هنگام فرا رسیدن ماه شعبان، اصحاب خود را جمع می کردند و درباره فضیلت این ماه سخن می فرمودند: هر کس برای محبت پیغمبر خدا و تقرب به خداوند، ماه شعبان را روزه بدارد، خداوند او را در روز قیامت مشمول کرامت خود می گرداند و بهشت را برای او لازم می شمارد. 
در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام در پاسخ به اینکه چه عملی در این ماه برتر است و باعث می‌شود که ما به قله کمال برسیم و پاداش خوبی به ما داده شود، می‌فرمایند: بالا‌ترین و بهترین اعمال صدقه و استغفار است. 
 رجب و شعبان مقدمه‌ای است برای ماه پر خیر و برکت رمضان، ماه خدا، ماه رحمت و مغفرت الهی.امیدواریم که ما بتوانیم از لحظه لحظه‌های این ماه و ماه رمضان استفاده کنیم و جزء مؤمنان راستین و پیروان اهل بیت علیهم السلام باشیم. طبق روایات، ماه رجب و شعبان ماه تهذیب، تزکیه و آماده سازی برای قرب الهی است. در این ماه انسان باید خود را برای رسیدن به اوج عظمت و اوج سعادت و معنویت در ماه رمضان آماده کند. این ماه‌های خاص، از امامت و ولایت شروع می‌شود و به اوج می‌رسد و به عنوان وسایلی برای رسیدن به ماه خدا در رمضان به حساب می آید. نتیجه این ماه این است که پاکی، صداقت، اخلاص و معنویت مورد نیاز برای ورود به ماه رمضان را فراهم می‌کنیم. 

معرفی برخی آثار موزه ای با موضوع نیمه شعبان
1.    تابلوی معرق «مژده ای دل که مسیحا نفسی می‎آید»، خط: شکسته نستعلیق، تکنیک: معرق برجسته سنگ فیروزه بر روی زمینه معرق سنگ عقیق، ابعاد: 120 ×83 سانتی متر، اثر هنری: حسین نیک طلب و مهین باغیشنی، اهدایی 1391 شمسی.
2.    تابلوی خطاطی آیات قرآن روی چرم، «بسم الله الرحمن الرحیم وعد الله الذین امنو منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم ولیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدونني لا یشرکون بی شیئا صدق الله العلی العظیم»، ابعاد: 108×138 سانتی متر، اثر هنرمند عراقی از مؤسسه شهیدالمحراب للتبلیغ الاسلامی، اهدایی سال 1389 شمسی.
3.    تمبر «ولادت حضرت مهدی (عج) – روز جهانی مستضعفین»، تاریخ انتشار: 1373 شمسی، بهای اسمی: 50 ریال، شمارگان: 700000 قطعه، اندازه: 5/33 ×46 میلیمتر.


اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎های
سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی