۹ فروردین ۱۳۹۷

معرفی برخی آثار موزه های آستان قدس رضوی با محوریت حضرت امام علی (ع)

قرآن با دستخط منسوب به حضرت امام علی علیه‌السلام که به نظر کتابت نسبت به دیگر آثار قرآنی این موزه، چشم‌نواز‌تر است، به خط کوفی ممتاز 15 سطری، در 69 ورق و از جنس پوست، به رنگ نخودی روشن و در ابعاد 32×23 سانتی‌متر است.
این اثر نفیس که وقف‌‌نامه آن به دست‌خط مرحوم شیخ بهاءالدین محمد عاملی کتابت شده است در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی نگهداری می شود. این مصحف شامل سوره‌‌های هود تا کهف جزءهای 12 تا 16 است که با آیه یک سوره هود «بسم الله...» شروع و با آیه 110 سوره کهف «... ولایشرک بعباده ربه احداً» و «کتبه علی ابن‌ابیطالب» به اتمام می‌رسد. 
همچنین تابلوی پناه؛ یتیم نوازی حضرت علی (ع) که اثر استاد چیره دست و با اخلاص، محمود فرشچیان است، از جنس مقوای بدون اسید، به سبک نگارگری و تکنیک اکریلیک و به ابعاد 50×73 س.م. است. استاد محمود فرشچیان این اثر با ارزش و ماندگار را در سال 1356 شمسی، مصادف با 21 رمضان 1397 خلق و در سال 1371 شمسی به آستان قدس رضوی اهداء نموده است. این تابلو در تالار آثار اهدایی استاد محمود فرشچیان نگهداری می گردد.
تابلوی خوشنویسی و تذهیب حدیث نبوی«علی مع القرآن و القرآن مع علی»، اثر جلیل خدایی، هنرمند زنجانی، دیگر اثری که در سال 1380 با تکنیک خوشنویسی و تذهیب روی مقوا خلق شده است.
تابلوی چوبی منبت کاری شده با کتیبه نادعلی که منقش به عطردان و اسامی پنج تن علیهم السلام می باشد از دیگر آثار موجود با محوریت ولایت است: این اثر در ابعاد: 85× 185 س.م می باشد که در موزه هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
در موزه های آستان قدس رضوی آثار بسیاری با موضوع امیر مؤمنان، حضرت علی (ع) وجود دارد که زینت بخش این مکان فرهنگی شده است که از جمله این آثار می توان به کتاب علی علیه‎السلام با جلد چوبی و صفحات گلاسه قهوه ای اشاره داشت. این اثر حاوی فرازهایی از احادیث حضرت علی(ع) تالیف علی عیسی ابومنهج به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و  فرانسه است.
تابلو خط و نقاشی مزین به نام حضرت علی(ع) اثر مجید حسین‌زاده که به خط معلی در ابعاد: 85×116س.م.، طراحی شده است از جمله همین آثار است.
تابلوی «علی ولی‎الله» اثر هنرمند خطاط آقای اسکندری که با تکنیک خط نقاشی روی بوم در ابعاد70×100 س.م. نگاشته شده و در سال 1389به موزه اهدا شده است نیز از جمله آثاری است که بر محوریت نام امیرمؤمنان علی(ع) نگاشته و در موزه قرار دارد.
تابلوی علي (ع) که در سال 1388 توسط هنرمند شاهرودی آقای قره خانی با تکنیک آبرنگ روی مقوای بدون اسید و به سبک خط نقاشي در ابعاد: 100× 70 س.م. خلق شده است و در  گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی نگهداری می گردد.