۱۴ آذر ۱۳۹۶

معرفی آثار با محوریت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های این سازمان، اظهار داشت: تعدادی از آثار ارزشمند اهدایی شیفتگان و علاقه‌ مندان به حضرت علی بن موسی الرضا علیه‌السلام با محوریت پیامبر اعظم صلی‌الله‌ علیه‌وآله و همچنین امام صادق علیه ‌السلام که در موزه‌های آستان قدس رضوی در حال نمایش است، مورد استقبال بی‌نظیری قرار گرفته است. این اشیا عبارت‌اند از: 4 تابلو اهدایی استاد فرشچیان؛ با نام «اولین پیام»، «معراج»، آسمان چهارم و «خمسه آل طیبه»، تابلو «زیارتنامه حضرت رسول صلی‌الله ‌علیه‌وآله و زیارت وارث، تابلوی نقاشی‌خط «قلم گلزار»، تابلو خوشنویسی با مضمون توصیف پیامبر اکرم (ص) توسط حضرت علی (ع)، تابلو فرش برجسته مزین به نام مبارک پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع)، قالی تصویری با نام رمز هستی؛ تصویر مسجد النبی (ص)، کتاب محمد (ص)، با جلد چوبی، تعدادی کاشی بسیار نفیس زرین فام دارای احادیثی از پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع)، قلمدان طلاکوب شده فولادی مربوط به دوره صفوی.
فرهمندنژاد به معرفی برخی از این آثار نفیس پرداخت: تابلو نگارگری اهدایی استاد فرشچیان؛ با نام «اولین پیام». در این تصویر، حضرت رسول، در انوار الهی مستغرق شده‌اند و نام «محمد» درحالی، در هاله‌ای از نور و درمیان بال ملائک، منعکس شده است که ایشان دست نیایش بلند کرده‌اند. تابلو نگارگری با نام «معراج». این تابلو که براساس آیه «سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا» در قرآن مجید است شب معراج پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله را به تصویر کشیده است. تابلو نگارگری «آسمان چهارم» بازگو کننده واقعه بزرگ شب معراج حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) است. در این نگاره حکایت عروج حضرت محمد (ص) از آسمان چهارم می باشد و فرشتگان مقرب او را همراهی می کنند. رنگ های آبی و سبز رنگ های غالب زمینه این تابلو را تشکیل داده و رنگ های سفید و زرد فضای عرفانی آسمان چهارم را به تصویر می کشد. تابلو «خمسه آل طیبه» نیز از آثار اهدایی استاد فرشچیان است، اما از آثار به‌جامانده از اجداد ایشان می باشد که در دوره قاجار به سبک و تکنیک نگارگری خلق شده است. تابلو «زیارتنامه حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله و زیارت وارث». این تابلوی هنری به دست علی شعله؛ از هنرمندان اصفهان، به صورت کنده‌کاری بر روی چوب گلابی طراحی شده است. تابلوی نقاشی‌خط «قلم گلزار»، در این تابلو آیه شریفه «وانک لعلی خُلق عظیم» با خط ثلث ترکیبی توسط حسینی هروی و تذهیب عیسی آلفته، به گونه‌ای هنرمندانه ترسیم شده است، تابلو خوشنویسی با مضمون توصیف پیامبر اکرم (ص) توسط حضرت علی (ع)، اهدایی بشار اسد؛ رئیس جمهور سوریه، در بالای تابلو متن: «بسم الله الرحمن الرحیم و انک لعلی خلق العظیم» و  در چهار طرف آن « الصادق، المصدوق، المطاهر و الطاهر» و در مرکز حدیث «محمد» و در پایین تابلو «مصطفی ما جاء الا رحمة للعالمین» آمده است، کتاب محمد (ص)، با جلد چوبی؛ فرازهایی از احادیث حضرت محمد (ص)، تألیف علی عیسی ابو منهج به چهار زبان فارسی/ عربی/ انگلیسی/ فرانسه، کاشی بسیار نفیس زرین فام دارای احادیثی از پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) مربوط به قرن 7 قمری. قالی زیبای رمز هستی؛ تصویر مسجدالنبی (ص) با گنبد سبز خضراء. طراح این قالی چنان بانهایت ظرافت و دقت این مكان عظیم را به تصویر كشیده كه هر انسانی را مجذوب خود می سازد و به تأمل و تعمق وا می دارد،  به طوری كه گوئی در چند قدمی مسجد النبی (ص) قرار دارد.
جواد فرهمندنژاد افزود: این آثار در موزه قرآن و نفایس، موزه هدایای مقام معظم رهبری، موزه فرش، تالار آثار استاد فرشچیان و گنجینه هنرهای تجسمی در معرض دید عموم قرار دارند.
 گفتنی است موزه های آستان قدس رضوی با بیش از 17 هزار متر فضای نمایشی مسقف، بیش از هشت هزار و سیصد شی خود را در 16 گنجینه تخصصی به نمایش گذاشته است و همه روزه پذیرای خیل عظیمی از بازدیدکنندگان علاقه‌مند است.‌


تهیه و تنظیم: اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت سازمان در امور موزه ها